Recenze: KOUZELNÁ TŘÍDA – PRACOVNÍ SEŠIT (Zuzana Pospíšilová)

 Úkoly, křížovky a doplňovačky pro děti, které o prázdninách nechtějí lenošit

Kouzelná třída – pracovní sešit (Zuzana Pospíšilová, ilustrace Drahomír Trsťan), nakladatelství Grada – Bambook

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.
Chci zakoupit tento titul!


Zuzana Pospíšilová je zavedenou stálicí na poli dětské literatury. Obzvlášť čtenáři do deseti let si přijdou na své. Stejně jako spisovatelka, ani projekt Čteme české autory nezahálel, a tak si můžete přečíst recenze např. na Zlobivé pohádkyKonec zlobeníDědečkovy povídačkyPohádky pod polštářAlenka lékařka či Štěpánův podivuhodný stroj. Autorka je činorodá i co se týče pořádání besed, mnoho jejích titulů je dokonce přeloženo do slovenštiny. Nyní se podíváme na knihu–neknihu, pracovní sešit, který odkazuje na její sérii o Kouzelné třídě. Vychází u nakladatelství Grada–Bambook.
Kouzelná třída – pracovní sešit (Zuzana Pospíšilová, ilustrace Drahomír Trsťan), nakladatelství Grada – Bambook
Zdroj: archiv recenzentky

Pracovní sešit není koncipována jako samostatný text, ale vychází z knihy Kouzelná třída. V titulu nacházíme pouze ukázky, s nimiž dále pracujeme. Ob dvoustránku je jednostránková ilustrace, která nejenže pro děti vytváří pohádkový dojem, ale dost často je využívána jako součást pro další úkoly.

Znáte Kouzelnou třídu? Jestli ano, pak jistě víte, že to není obyčejná třída. Děti mají štěstí, že je učí víla, která umí kouzlit. Podle toho to tady v hodinách vypadá – jsou plné kouzel, čarování a hrátek se slovy a se slovíčky. Zažijte také kouzelné učení a vyzkoušejte si hravé úkoly paní učitelky Jasmíny Bílé! (str. 7)

Jako velké plus hodnotím pestrost v nabídce úloh. I když můžeme sledovat určitou šablonovitost, čitatelé nebudou mít pocit, že dělají pořád to samé. Pravidelně se střídá práce s textem, kreslení, psaní, řešení křížovek, úkolů a doplňovaček. Autorka klade velký důraz na práci s danou pasáží a malí čtenáři tedy vyprávění musí nejen přečíst, ale i chápat jeho obsah, aby mohli splnit zadaný úkol. 

Kouzelná třída – pracovní sešit (Zuzana Pospíšilová, ilustrace Drahomír Trsťan), nakladatelství Grada – Bambook
Zdroj: archiv recenzentky

Dalším bodem, jež mohou vaše ratolesti procvičovat, je pozornost. Některá cvičení jsou zaměřena na výrazy, obsahující ještě další slova a čtenář ho musí objevit a zapsat, jiná jsou vedena jako otázky, jejichž odpověď se získá pečlivým zkoumáním ilustrací. Výhodou pro zaměstnané rodiče může být fakt, že není nezbytnou podmínkou postupovat chronologicky a mohou si vybrat, na co je zrovna čas či chuť. Kreslící úkoly ani nepotřebují dohled dospělého a děti je spíše berou jako odpočinkové.

Samotná série Kouzelní třída obsahuje v současné době kolem sedmi dílů, záleží, zda–li započítáváme i doplňkové materiály. Pro zvládnutí úkolů v tomto pracovním sešitě není podmínkou znalost těchto knih. Publikace je vhodná pro děti od sedmi let, protože počítá se zdatností ve čtení, psaní, počítání a prostorové orientaci. Poslední zmíněné oblasti se projevují v zapisování pátého písmene ve slově, následně hledání druhého písmene vlevo od něj apod. Titul pracuje i s vlastní fantazií čtenáře – vymysli tři věci, jež mají tvou oblíbenou barvu atd.

Kouzelná třída – pracovní sešit (Zuzana Pospíšilová, ilustrace Drahomír Trsťan), nakladatelství Grada – Bambook
Zdroj: archiv recenzentky

Ilustrace má na svědomí známý slovenský ilustrátor Drahomír Trsťan. Jeho barevný doprovod odpovídá cílenému publiku. Kresby jsou to jednoduché, někdy s nejednoznačným barevným provedením, což může trošku mást při plnění úkolů.

Jedná se o krásnou procvičovací publikaci, ideálně na prázdniny po první třídě. Sama jsem ji vyplňovala se stejně starým synem. Do učení jsem ho nemusela nijak nutit, úkoly ho bavily, jen mu někdy dělalo problém porozumět zadanému úkolu. On samozřejmě nejvíce preferoval kreslení, ale zajímaly ho i ostatní úkoly. Jako krásné shrnutí je na konci malé zamyšlení, co se na knize nejvíce líbilo, co naopak nelíbilo a zda se těší na pokračování. Možná i taková drobnost začíná učit děvčata a chlapce kritickému myšlení. Pro rodiče je na konci berlička v podobě řešení, kdyby si přeci jen s něčím nevěděli rady. Myslím si, že to však nebude potřeba.Děti v Kouzelné třídě mají to štěstí, že je učí kouzelná paní učitelka. A její výuka podle toho taky vypadá – je plná kouzel, čarování a hrátek se slovy a se slovíčky.

Nyní máte možnost vrátit s tímto pracovním sešitem za Jasmínou Bílou a vyzkoušet si úkoly, které řešili i žáci v Kouzelné třídě. Bude vám k tomu stačit tužka, pero, barevné pastelky a hlavně vlastní bystrá hlava. Tak ani chvilku neváhejte a pusťte se do čtení, úkolů, křížovek a doplňovaček.
 
V pracovním sešitu jsou použity ukázky z oblíbené knihy spisovatelky Zuzany Pospíšilové Kouzelná třída. 


Nakladatelství: Grada – Bambook
Ilustrace: Drahomír Trsťan
Rok vydání: 2020
Žánr: dětská literatura
Počet stran: 80
Vazba: brožovaná

Komentáře