Recenze: NEUVĚŘITELNÁ DOBRODRUŽSTVÍ SE SNOVÍKEM (Lenka Jakešová)

Prázdniny se Snovíkem jsou doslova kouzelné

Neuvěřitelné dobrodružství se Snovíkem (Lenka Jakešová, ilustrace Josef Quis, nakladatelství Grada Bambook), dětská knížka, pohádka, obálka

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.


Lenka Jakešová pracovala jako učitelka v MŠ ve Frýdlantě v Čechách, kde vedla i pěvecký sbor. V roce 2007 sice změnila práci, ale na malé děti nezanevřela. Vede pěvecký sbor Zvoneček a dochází do mateřského centra v Hejnicích. V roce 2018 vydala zpěvník pro děti od předškolního do mladšího školního věku Písničky pro děti a další díla na sebe nenechala dlouho čekat. Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem vyšlo v roce 2021 pod značkou Bambook a obohatily je ilustrace od Josefa Quise, jež můžete najít i v mnoha dalších dětských knihách např. o detektivu Koumesovi (recenze, ukázka) nebo v titulu Hejkalka od Petry Martiškové.

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem (Lenka Jakešová, ilustrace Josef Quis, nakladatelství Grada Bambook), dětská knížka, pohádka, ukázka
Zdroj: archiv recenzentky


Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem prožívá malý Franta, kterému zrovna začaly jeho první velké školní prázdniny v životě.  Moc se na ně těšil, ale jeho nejlepší kamarád Honza odjel k babičce, a tak má strach, že se bude o prázdninách nudit. Jeho obava skončí ve chvíli, kdy se po duze do jeho pokoje sklouzne prapodivný kluk jménem Snovík a začne mu plnit jeho přání. 

„Pozóór! Jeduu!“

Franta, i když se to zdálo nemožné, vykulil oči ještě víc. Málem mu vypadly z důlků. Údivem otevřel pusu dokořán a nehybně zíral.

„Uteč!“ zvolal kluk, který po barevné duze sjížděl dolů.

Franta sotva stačil uhnout. Neznámý dopadl těsně vedle něj. Bum! (str. 10)


Dílo spadá do sekce čtení pro prvňáčky a je přizpůsobeno právě začínajícím čtenářům. Obsahuje krátké kapitoly, které představují vždy jeden den plný zábavy, kterou Franta zažívá. Písmo je dostatečně velké a text obsahuje mnoho přímé řeči. To nahrává i příležitosti předčítání od rodičů, kteří si mohou pohrát s hlasem, a tím své ratolesti upoutat a namotivovat k samostatné četbě. 

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem (Lenka Jakešová, ilustrace Josef Quis, nakladatelství Grada Bambook), dětská knížka, pohádka, ukázka
Zdroj: archiv recenzentky

Zážitky, které Franta díky Snovíkovi získá, jsou pro mnohé děti jejich nesplnitelným snem. Koupačka v obýváku, stát se na jeden den pirátem, jízda v klobouku anebo třeba ochočení dinosaura jsou situace, které se můžou stát jen v pohádkách, ale naše dítka vyprávění upoutá, pobaví, a navíc jim pomůže rozvíjet jejich fantazii. 

„Co budeme dělat?“ podíval se Franta šibalsky na Snovíka.

„Co chceš,“ prohodil Snovík a lehce při tom rozhodil rukama.

Franta se na vteřinku zamyslel. Pak se usmál a řekl: „Rád bych si zaplaval. A pořádně! Půjde to?“

„Žádný problém,“ usmál se Snovík a dodal: „Taky rád plavu.“

Sotva to dořekl, celý obývák se změnil v jeden veliký bazén. (str. 21) 


Na planetě Snění je možné opravdu vše.
Dospělým čtenářům mohou příběhy připadat až moc přitažené za vlasy, ale je potřeba se vžít do dětské představivosti a vzpomenout si na naše touhy, když jsme byli v jejich věku. Věřím, že tyto vtipné příhody, které Franta zažívá, budou bavit nejen prvňáčky, ale i děti v předškolním věku.

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem (Lenka Jakešová, ilustrace Josef Quis, nakladatelství Grada Bambook), dětská knížka, pohádka, ukázka
Zdroj: archiv recenzentky

„Kluci, přeju si být o něco větší, aby mě dinosaurus pořádně viděl. Já si ho totiž ochočím,“ řekl Franta. 

„My chceme taky!“ zajásali Honzík se Snovíkem.

Jen co kluci přání vyslovili, trochu povyrostli. Postavili se před diplodoka a dívali se mu zpříma do očí. Diplodokus však nedělal nic. Zase jen žvýkal, mlaskal a kluků si vůbec nevšímal.

„Takhle to nepůjde,“ kroutil hlavou Honzík.

„Vždyť jemu je úplně jedno, že tu jsme! Hlavně že má žvanec!“ ušklíbl se Franta.

„Hm,“ podrbal se Snovík v rozčepýřených vlasech. „Mám nápad!“ usmál se. „Je potřeba, aby nám rozuměl.“ (str. 53)


Ilustrace od Josefa Quise skvěle celý počin doplňují.
Jsou pestrobarevné, veselé a napomáhají dětské představivosti. Na každé stránce najdeme alespoň jednu kresbu, díky ní si mohou malí čtenáři odpočinout od čtení a ještě více se vcítit do děje. 

Celkově dílo hodnotím velmi kladně. Doporučila bych ho nejen pro začátky se čtením, ale také pro předčítání například před spaním. 

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem (Lenka Jakešová, ilustrace Josef Quis, nakladatelství Grada Bambook), dětská knížka, pohádka, ukázka
Zdroj: archiv recenzentky


Franta by chtěl zažít spoustu legrace a velké dobrodružství, prostě nejkrásnější prázdniny. Jenže to vypadá, že ho čekají spíš otravné a nudné dny. Jednou se však stane prapodivná věc. Bum! V pokoji mu přistane Snovík, kluk z kouzelné planety, a vezme ho i s kamarádem Honzíkem na vesmírnou výpravu. A nebude to jen obyčejná návštěva, kluky čeká parádní dobrodružství, kdy budou dělat neuvěřitelné věci – třeba sáňkovat v triku, bojovat s piráty nebo si ochočí dinosaura. Na planetě Snění je totiž možné cokoliv.

Nakladatelství: Grada – Bambook
Ilustrátor: Josef Quis 
Rok vydání: 2021
Žánr: pohádkové čtení
Počet stran: 72
Vazba: pevná 

Komentáře