Recenze: DOVOLENÁ OČIMA DELEGÁTKY (Jitka Herzánová)


Pro mnohé práce snů, která ovšem není vždy snová  Za recenzní výtisk děkuji
Palmknihy.

Chci zakoupit tento titul.
O autorce Jitce Herzánové se na internetu bohužel nic nedozvíte, ale věřím, že i ona bude mít brzy zveřejněný svůj životopis. Jako spisovatelka si to rozhodně zaslouží. Z díla jednoznačně vyplývá, že autorka sepsala své vlastní zkušenosti a hlavní hrdinkou příběhu je ona sama. 

Kniha Dovolená očima delegátky má trefný podtitulek Pod maskou ráje. Spousta lidí si představuje práci delegátky jako jednu velkou dovolenou u moře, kdy člověk musí jen občas zaskočit na hotel a popovídat cestujícím o destinaci, kterou právě navštívili, a ve zbytku dne si užívá na pláži či se jen tak poflakuje v cizí zemi. Pokud tuto představu sdílíte, po přečtení tohoto titulu zjistíte, že tato práce snů není zas až tak moc snová a že na koupání v moři delegátům čas skoro nezbývá.

Jitka pracuje jako delegátka již šest let a nyní je její destinací řecký ostrov. Žije zde u osmdesátileté paní a její pes Asproulis je Jitčiným věrným přítelem. Svou práci miluje. Musí, protože jinak by bylo těžké pochopit, proč ještě nezměnila své povolání. Je až k neuvěření, že někteří cestující opravdu jsou takoví, jak autorka líčí. Pokud často cestujete s cestovní kanceláří a zúčastňujete se úvodních schůzek s delegátem, jezdíte na fakultativní výlety a trochu své okolí pozorujete, určitě se pousmějete nad tím, že něco podobného jste už zažili i vy sami.

Při čtení prožijeme v Řecku pouze tři dny. Během nich má Jitka tolik povinností a zažije tolik veselých, ale i hrůzných věcí, že její líčení těchto dnů obsáhne celou knihu. Seznámíme se s náplní práce delegáta, poznáme různé typy cestujících, zasmějeme se komickým situacím, které Jitku potkávají, a trochu i nahlédneme do života Řeků.

Kniha je psána ich-formou a autorka čtenáře svým osobitým, velmi lehkým stylem psaní zaujme. Je to přesně ten typ knížky, kterou otevřete, když se chcete pobavit a zrelaxovat, a zavřete ji, pokud vám čtení nepřeruší nějaká povinnost, až s poslední stránkou.

Autorka se nezdráhá používat vulgarismy, a dokonce v knize najdeme několik ne zrovna lichotivých narážek na dva naše významné politiky. Tímto by některé čtenáře, kteří nesdílí její politické smýšlení, mohla odradit. Ač na politiku naráží velmi odlehčeně a chce spíše pobavit, myslím, že tyto pasáže jsou zde zbytečné.

Své čtenáře si titul najde jak mezi dospělými, tak i mezi mladistvými. Pokud rádi cestujete a využíváte ke svým zahraničním dovoleným cestovní kanceláře, je tato kniha ideální čtení pro vaše volné chvíle, kdy si chcete odpočinout, nemyslet na nic náročného a jen se pobavit s knížkou v ruce.

Na konci díla je přiložený slovníček řeckých frází a slov, na které narazíte v průběhu čtení. Považuji to za velmi přínosné, pokud ovšem nečtete knihu v elektronické podobě jako já. To se pak při čtení velmi těžko listuje ke slovníčku, abyste zjistili, co daná řecká věta znamená. 


Byli jste někdy na dovolené s cestovní kanceláří? Staral se tam o vás delegát? Jaký byl? Ochotný, milý, drzý, k ničemu? Záviděli jste mu, že se může celé léto válet po pláži, a ještě je za to placený? A napadlo Vás někdy, jak celou sezonu letních dovolených vnímá on?
Zvu Vás na exkurzi do tří horkých řeckých dní z pohledu delegátky. Knížka k zasmání i k zamyšlení vám zajisté zpříjemní čas nejen na dovolené. Věřím, že většina z vás po jejím přečtení již nikdy nepocítí potřebu zvyšovat hlas na jakéhokoli pracovníka z oblasti služeb.
Jako bonus se během četby seznámíte s přibližně padesáti nejčastěji používanými řeckými frázemi.

Nakladatelství: Cpress
Rok vydání: 2020
Žánr: cestopisy a místopisy
Počet stran: 200
Formát: Epub, PDF, Mobi


Komentáře

  1. Pobavila jsem se, na můj vkus zbytečně moc vulgarizmu,ani se mi nechce věřit,že klienti takto s delegátem komunikují,ale třeba se pletu,Jitko prosím pokud máte chuť a čas ozvěte se mi ,dekuji

    OdpovědětVymazat

Okomentovat