Balet, Paříž a romantika: Od nenávisti k lásce po špičkách
To zvládnu. Dám do toho všechno, budu perfektní a všechny přesvědčím, že si roli Julie zasloužím. Sedla jsem si vedle kamarádky a vytáhla sluchátka. Pustila jsem si playlist k Romeovi a Julii a psychicky se připravovala na to, co přijde. (str. 35)
Za recenzní výtisk děkuji společnosti Albatros Media.
Chci zakoupit tento titul!
Snem Mélanie Pimodanové je stát se primabalerínou. Cestu k vysněnému postu jí však ztrpčuje Dylan, hvězda pařížského baletu s pověstí „bad boye“. Snad každé jejich setkání provází vzájemná averze a jízlivé poznámky.
Zlom přichází s příjezdem slavného newyorského choreografa, který má se souborem nacvičit Romea a Julii. Mélanie tak dostává šanci získat hlavní roli dříve, než by kdy čekala. A právě tehdy jí Dylan nabídne nečekané spojenectví. Jenže… je to upřímné gesto, nebo promyšlená hra? A hlavně, dokážou dva lidé, kteří se navenek nenávidí, ale uvnitř k sobě neodolatelně tíhnou, spojit síly a tančit spolu tělo na tělo?
Jak je možné být sexy mužem a zároveň strašným kokotem?Tuhle otázku jsem si kladla po celý rok svého působení v baletním souboru Pařížské opery. A hádejte co. Stále na ni hledám nějakou uspokojivou odpověď. Bohužel marně. (str. 11)
Paříž, balet, ambice, soupeření a jiskřivá nevraživost, která má všechny předpoklady proměnit se v lásku – to je koktejl, jaký nabízí první díl nové erotické série Broken Love: Lásku si nevynutíš. Na svědomí ji má české autorské duo Lucie Štulerová a Terezie Zajíčková, skrývající se pod pseudonymy Lucy Harris a Tessa Carter. Zatímco Štulerová už má literární zkušenosti, pro Zajíčkovou se jedná o debut, v němž využívá svou blízkost k baletnímu světu.
Kniha se pyšní krásnou zrcadlovou obálkou od Michaely Faktorové, vystupující pod profilem Radši knihu. Vyšla pod hlavičkou nakladatelství Baronet.
Vyprávění psané v ich-formě střídá perspektivy obou hlavních hrdinů. Největším lákadlem je bezesporu zasazení děje do pařížského baletního souboru, což působí svěže a neotřele. Podíváte se však i mimo taneční sály – do půvabných uliček Paříže, do galerií i kaváren vonících po croissantech, což příjemně dokresluje malebnou atmosféru.
Autorky vás seznámí s prostředím zkušeben, tréninků a baletních pozic, čímž příběhu vdechují uvěřitelnou autenticitu. S postupem stránek se však těžiště přesouvá od baletu k ústřední romantické lince a scénický tanec tak ustupuje do pozadí.
Žánrově se román pohybuje na hranici mezi young adult a new adult. Na jedné straně se snaží o lehkost a mladistvý styl typický v četbě pro dospívající, na druhé však obsahuje explicitní erotické scény, které ji posouvají blíže k dospělejší NA. Vedle romance se tvůrkyně dotýkají i vážnějších témat, jako jsou kupříkladu bolestné ztráty, anorexie, složité vztahy mezi rodiči a dětmi nebo vzrůstající neklid v souboru. Zmíněné motivy však zůstávají spíše naznačené a nepropracované.
Sebrala jsem veškerou odvahu, co jsem byla schopná najít, a zatlačila ho ke stěně. Prošli jsme pod vlažným proudem vody a cítila jsem, jak mi kapky v pravidelném rytmu dopadají na záda. Dylan vytřeštil oči a chtěl něco říct, ale dala jsem mu prst na rty. Uličnicky jsem se na něj uculila a znovu ho vzala do ruky. Přejela jsem po něm palcem nahoru a dolů a opatrně zapumpovala. (str. 204)
Mélanie i Dylan představují klasické archetypy tohoto druhu literatury. Ona je odhodlaná dívka, která chce dokázat, že na to má, on charismatický rebel s maskou arogance a citlivým nitrem. Charakterově nepůsobí složitě a ani se výrazně nevyvíjí – místo komplexní psychologie překládají již tolikrát osvědčené modely. Přesto (nebo možná právě proto) si je cílová skupina pravděpodobně oblíbí. Podobně laděné jsou i vedlejší postavy, především blízcí přátelé protagonistů, jejichž sympatičnost a tajemno obestírající jejich životy slibují potenciál do dalšího pokračování.
Anotace láká na oblíbené schéma „od nepřátel k milencům“. Ve skutečnosti se však ukazuje, že nenávist mezi Mélanií a Dylanem netrvá dlouho – naopak velmi rychle přechází v přitažlivost a napětí. Kdo očekával delší a promyšlenější vývoj, může být zklamán. Na druhou stranu jiskření mezi protagonisty funguje a společné tréninky i intimní chvíle mají své kouzlo, byť se místy nevyhnou klišé.
Styl psaní je svižný, tu a tam protkaný humorem, jazykově přístupný cílovému publiku. Dění plyne bez zbytečných zádrhelů a navzdory klišovitosti se čte lehce. Dialogy však někdy působí nepřirozeně a popisy milostných momentů občas sklouzávají k nucenosti či nešťastným volbám slov. Příjemným zpestřením je naopak přiložený playlist, který textu dodává rytmus a moderní nádech.
Broken Love: Lásku si nevynutíš je počin, jenž neurazí, ale ani zásadně nepřekvapí. Nabízí čtivou romantiku v atraktivní baletní kulise, svižnost a příjemnou chemii mezi hlavními postavami. Slabší stránkou zůstávají plošší charaktery, erotické scény, občasná prkenná mluva a druhá polovina, která postupně ztrácí originalitu nabytou na začátku.
Komu je knížka určená? Především čtenářkám kolem dvaceti let, jež hledají lehkou milostnou oddechovku s trochou té pikantnosti a předem nalinkovaným happy endem. Pokud toužíte po hlubším psychologickém románu nebo po dramatické „hate-to-love“ dynamice, možná budete zklamaní. Jestli vám však stačí příjemně napsaná baletní romance s charismatickým hrdinou a pařížským pozadím, Broken Love si vás pravděpodobně získá.
Stála před domem v kabátu a tmavě zelená průhledná látka šatů, pošitá krajkou, se rozprostírala kolem jejích kotníků. Vlasy měla vyčesané do vysokého drdolu. Vypadala jako filmová hvězda. Ostatně jako vždy. (str. 359)
Lucy Harris se ráda noří do světa romantiky a vášně. Po sólovém debutu S láskou tě nenávidím (2023) se pustila i do společného psaní, kde našla nový prostor pro uplatnění vlastní fantazie.
Tessa Carter je bývalá baletka. Dnes svou kreativitu směřuje do knih, cosplaye a studia.
Subjektivní názor: Titul se mi i přes některé výhrady četl vcelku snadno – oceňuju svižnost, humor a příjemně plynoucí děj. Zklamalo mě ale, že balet, který mě nejvíce nalákal, se postupně vytratil do pozadí, stejně jako nastolená hlubší témata. Ani erotické scény nepůsobily dvakrát přesvědčivě – místo očekávané vášně byly na můj vkus zbytečně zdlouhavé, málo uvěřitelné a někdy až rušivé kvůli nevhodně zvoleným výrazům. Přesto mě ale příběh, hlavně tedy nastíněné linky dalších aktérů, dokázal navnadit na další díly. Potenciál se rozhodně nezapře.
Závěrečné hodnocení: 69 %
Mélanie jde za svým snem stát se primabalerínou, ale cestu na vrchol jí ztrpčuje Dylan, hvězda a bad boy pařížského baletu. Ti dva se od prvního setkání nenávidí a on nikdy nevynechá příležitost dát jí to náležitě najevo. Když ale do Paříže přijede slavný choreograf z New Yorku, aby s nimi natrénoval představení Romeo a Julie, naskytne se Mel šance dosáhnout svého snu daleko dřív, než si myslela. Dylan jí nečekaně nabídne pomocnou ruku. Je za tím nějaký záměr? Dokáží překonat vzájemnou nenávist a tančit spolu tělo na tělo? Mélanie je odhodlaná odolat Dylanově žhavé přitažlivosti a nepustit si ho blíž, než je nezbytně nutné.
Nakladatelství: Baronet
Série: Broken (1. díl)
Autorka obálky: Michaela Faktorová
Rok vydání: 2025
Žánr: erotika, romance
Počet stran: 440
Vazba: brožovaná lepená s chlopněmi
Komentáře
Okomentovat