Recenze: ZMIZELÁ MÍSTA (Klára Houšková)

Zaniklé obce a osady v Čechách a na Moravě

Důvody zániku jsou různé. Nejčastěji jsou jimi vysídlení po roce 1945 nebo zřízení hraničního pásma. Mnoho lokalit však zaniklo i následkem vzniku vojenských výcvikových prostorů, stavby vodních nádrží, těžby surovin či kvůli živelním pohromám; některé byly zničeny nacistickým Německem. (str. 11)

Za recenzní výtisk děkuji Nakladatelskému domu Grada.


Česká autorka Klára Houšková pochází z Pelhřimova a Vysočina je její srdeční místo. Po studiu Pedagogické fakulty se věnovala rovněž i knihám, které jsou její vášní. Od půjčování přes vázání až po dobu, kdy se díky cestování rozhodla sama jednu napsat. 

Debut Zmizelá místa je vskutku působivou publikací pro všechny, jimž námět připadá zajímavý. Byť je specifický a ne pro širokou veřejnost – spíše pro ty, již si chtějí připomenout zaniklé obce a osady – nabízí toho opravdu spoustu. 

Na první pohled je kniha velmi dobře organizovaná. Náročnějšího čtenáře zaujme i barevné členění, viditelné též na ořízce. Přehledný obsah informuje o řazení podle krajů, v nichž se místa nacházela. V závěru nechybí ani použitá literatura či rejstřík. 

Zdroj: web nakladatelství

Jednotlivé profily zmizelých obcí jsou stejné, což usnadňuje orientaci. Pod nadpisem následuje kratší či delší text a někdy je k dispozici také barevná, v menší míře i černobílá fotografie, která o místě vypovídá. 

Na začátku jsou prakticky dva úvody. Jeden se jmenuje Sen o dobách minulých, je trochu fantaskní, má silnou atmosféru i jistou křehkou dojemnost. Je znát, že Houšková se dokáže vciťovat a o daném tématu hovořit opravdu zaníceně. Cestování je její vášní a objevování zaniklých míst se zdá být opravdu její doménou. V druhém úvodu s názvem Proč se zabývat zaniklými místy, kde býval dříve život? je očekávané vysvětlení, k němuž bude mít blízko každý, komu je tematika blízká. 

Autorka zavítala do opravdu mnoha, přemnoha lokalit, ani jsem se je nepokoušela spočítat, protože by to trvalo dlouho. :)) Každý kraj nabízí své. Nejsou řazené dle abecedy, spíše podle počtu zmizelých (a Houškovou objevených) osad. Na začátku se tedy nacházejí objemnější kapitoly, dále se počet podkapitol u jednotlivých oblastí snižuje. 
  • Středočeský kraj
  • Jihočeský kraj
  • Plzeňský kraj
  • Karlovarský kraj
  • Ústecký kraj
  • Liberecký kraj
  • Královéhradecký kraj
  • Pardubický kraj
  • Vysočina
  • Jihomoravský kraj
  • Olomoucký kraj
  • Moravskoslezský kraj
  • Zlínský kraj

Zdroj: web nakladatelství

Je fascinující, kolik informací se podařilo Houškové získat a předat svým čtenářům. I když je zcela jasné, že asi neobjevila úplně všechny. Ohledně Karlovarského kraje určitě ne, protože jsem se o téma zajímala – dědeček mi o zmizelých obcích a vesnicích poblíž míst, která znám, vyprávěl a bohužel jsem je nenašla. Nutno dodat, že se jednalo spíše o vesničky, takže úplně chápu, že i kdyby je autorka nalezla, nemohla informovat o všech. 

Subjektivní hodnocení: Jako nadšenec, jehož předmět publikace láká, jsem byla velice spokojená. Uvnitř objevíte nejen údaje, ale i zajímavosti. Fotografie jsou rozhodně bonusem. Tvůrkyni nechybí elán ani um, s nímž vás dokáže vtáhnout do svého zapomenutého světa. Mohu jen a jen doporučit. Předpokládám, že mladší publikum nebude tolik oblastí znát, ale pokud si o knížce podebatujete s prarodiči, možná budou vědět, o které vsi se jednalo. Přeju vám při tomto výletu do minulosti spokojenost a děkuji za kvalitní čtení. 

Závěrečné hodnocení: 97 %


S knihou Zmizelá místa budeme cestovat po ČR netradičně – po místech, která kdysi kypěla životem a nyní zde rostou jen kopřivy, lebeda a bodláky. Postupně odcházejí i lidé, kteří tato místa pamatují, a s nimi i jejich vzpomínky. Mizí tak kus naší historie. Některá z těchto míst jsou známá a některá dokonce ožívají, jiná jsou téměř zapomenutá. Ve všech však žili konkrétní lidé, měli leckdy poutavé osudy a udály se tam často zajímavé příběhy. Kniha je první svého druhu, která zahrnuje celou republiku; jednotlivé kapitoly jsou členěny podle krajů. Ke snadné orientaci přispívají jednoduché mapky u každého kraje. Pojďme si tedy alespoň část zaniklých osad, měst, lokalit připomenout a možná se i nechat inspirovat k vlastním výletům.

Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024
Žánr: historie, cestopisy a místopisy
Počet stran: 400
Vazba: brožovaná s chlopněmi

Komentáře