Recenze: MALÁ MAGICKÁ KATASTROFA (Štěpán Bartoš)

Je Malá magická katastrofa skutečně katastrofou?

Slunce, po hektickém dni uřícené a zrudlé námahou, visí nízko nad obzorem, jako by se rozhodovalo, jestli by nebylo lepší dát výpověď a od zítřka si hledat jinou práci. Dodává u toho krajině všechny náležitosti potřebné k tomu, abychom o ní mohli říct, že je strašidelná. Dlouhé stíny, nepřirozené barvy Něco těžkého jako by viselo ve vzduchu. (str. 5)


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Pointa.
Chci zakoupit tento titul!


Trojice přátel, Nell, Adrian a Adela, se z určitých důvodů vydává z nepříliš zajímavé vsi zvané Velkoměsto do skutečné metropole, do Paradoxu. Jenže místo záblesků městského vzrušení vzduch kolem nich nasakuje tíhou doutnající katastrofy, nejspíše způsobenou neúměrně hromadící se magií. A původcem tohoto blížícího se nebezpečí nemá být nikdo jiný než… malé dítě. Podaří se ho stařičkému Josífkovi a jeho nové posile Belle najít dřív než těm, kteří si pro bezpečí lidu neváhají „zašpinit ruce“? A jak s tím vším souvisí zmíněná trojice?

Malá magická katastrofa je oddechovou prvotinou s příchutí fantasy, jejímiž hlavními ingrediencemi jsou hledání místa ve světě a překážky, které nám život občas staví do cesty. Dílo je vyprávěné v er-formě přítomného času vševědoucím vypravěčem, což může působit svěže, pro někoho ale také neobvykle. Šedesát tři kapitol je pojmenovaných podle hrdinů nebo míst, kde se děj zrovna (ne)odehrává, takže čtenář může mít pocit, že sleduje spíše epizodický seriál než jednolité vypravování.

Autor svůj debut zasadil do smyšleného světa (jistě by se hodila alespoň mapa pro lepší orientaci) s vesničkami a městy se zvláštními jmény – od maličkého Velkoměsta přes Hnojín až po Paradox, v němž se odehrává podstatná část dění. Realita se zde prolíná s magií, která je sice dostatečně vysvětlená a vystavěná na důvěryhodných základech, nicméně hraje spíše podružnou roli.

Atmosféra je rozmarná a vcelku optimistická, i když se hrdinové potýkají s různými potížemi. Na jedné straně je zde přítomná lehkost a jemný humor, na té druhé se objevuje občasná moudrost nebo důležitá témata jako významnost přátelství či snaha najít sebe sama, což knížce dodává hloubku. Jedním z kladů je bezesporu též pozitivní poselství – i v těžkých chvílích je důležité zůstat s hlavou vztyčenou, věřit sobě, přátelům či svému dobrému úsudku.

Některé přízemnější prohřešky, jako třeba pomalovaná zeď nebo rozbitá židle, způsobí jen unavený povzdech. Ale když je správné dítě ve správně špatný čas na správně špatném místě se správně špatnou knihou, může nadělat mnohem více zmatku. A když jim v tom dospělí nevědomky pomáhají, může to dojít až… 
Ke katastrofě. I když třeba jen docela malé. (str. 41)

Ústřední postavy jsou sympatické, ale nečekejte od nich přílišnou psychologickou propracovanost – v podstatě to ani není třeba, vypravování se přece jen nese v oddechovějším stylu. Nell, Adrian a Adela jsou mladí lidé, se kterými se čtenáři jistě snadno ztotožní. Nell je tak trochu smolař, jenž se chce vzdělávat, ale finance mu hází klacky pod nohy. Adrian má problém s koktáním a ambicí stát se lepším strážníkem než jeho otec se zálibou v alkoholu. Adela se snaží vyrovnat nejen s rodinnými problémy, ale také se svým vzhledem.

Každý z nich má zkrátka vlastní problémy a slabosti, což je činí ještě reálnějšími. Také dvojice v podobě šišlavého staříka Josífka a laskavé Belly příběh příjemně oživuje, ale i oni zůstávají spíše jednoduššími prototypy než silnými a vybroušenými charaktery.

Malá magická katastrofa nenabízí příliš originality, ba ani napětí, její hlavní síla spočívá v poselství o přátelství a optimistickém přístupu k nastalým nesnadným situacím. Celkově se nese v duchu přívětivosti, tu a tam protkané letmým filosofičnem či nádechem životních dramat. Některé dějové zvraty však mohou působit předvídatelně – finále je bohužel jedním z nich.

Dílo neotřelou nápaditostí nejspíš neohromí, nicméně nabízí vlídný a nenáročný čtenářský zážitek. Bartošův způsob vyprávění je zajímavý, přítomný čas a občasné oslovování publika dodávají jistou živost – která však nemusí sedět každému. Dialogů není příliš, neboť ustupují do pozadí na úkor situačních popisů. Text jako takový se však vyznačuje čtivostí a jednoduchým srozumitelným jazykem. Zároveň nechybí složitější věty, hravé metafory nebo bohatá slovní zásoba, což jistě ocení i ti náročnější.

Kniha se hodí pro mladší čtenáře nebo začínající fanoušky fantasy, ale potěší i ty zkušenější, kteří si touží oddechnout u lehčího čtení. Pokud tedy hledáte odpočinkové počtení s kouzelnou atmosférou, nenuceným humorem a příjemným, i když poněkud předvídatelným dějem, Malá magická katastrofa vám jistě padne do noty.

Štěpán Bartoš je IT manažerem a hráčem na bicí v hudební skupině Náhodný výběr. Malá magická katastrofa je jeho prvotinou, vydanou přes crowdfundingové nakladatelství Pointa.

Subjektivní hodnocení: Přestože jsem si na styl psaní musela nějakou chvíli zvykat, ocenila jsem útulnou atmosféru, která mě na chvíli přenesla do jiného světa. Příběh sice nepřináší moc překvapení, ale svou lehkostí a laskavým vtipkováním mi poskytl milý a kýžený únik od reality. Ideální četba na dny, kdy člověk potřebuje vypnout a nechat se unášet klidným tempem. Jako vstup na literární scénu je to více než slibné – rozhodně se těším, co si autor připraví dál.

Závěrečné hodnocení: 77 %


Nell je chronicky nešikovný, Adrian trochu pomalý a Adela je místo hospodyňky spíš nejhezčí kluk z vesnice. Člověk by čekal, že mají vlastních problémů dost, ale svět takhle nepřemýšlí – spíš vaším směrem mrskne všechno, co ho zrovna trápí, ať to za něj vyřešíte. Ani si nemáte komu stěžovat, že to není fér. Proto je důležité mít přátele a nějaké konkrétní místo ve světě. Představte si ale, že si poprvé v životě nějaké najdete, a svět se rozhodne skončit. To už pak není fér ani trochu. Ještěže už si aspoň máte komu postěžovat.

Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2024
Žánr: fantasy
Počet stran: 216
Vazba: brožovaná

Komentáře