Kriminalistické toulky historií
Ačkoli byl Schenk ženat (jeho manželka Wanda žijící v Čechách si s ním užila své; Schenk se k ní občas vracel, ale kde nic nebylo, ani on si nepřilepšil; Schenkovi spolu dokonce měli dvě děti, ale ty v útlém věku zemřely), dal si do listu Neue Wiener Tagblatt inzerát, kde uvedl, že je úředníkem s ročním platem 1800 zlatých a že hledá dámu za účelem sňatku. Lákavé! Dokonce velmi lákavé, a to hlavně pro dívky a ženy prostšího ducha. (str. 13)
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Epocha.
Chci zakoupit tento titul!
V současnosti nebývale rezonují podcasty, články i literární produkce zaměřené na zločiny opřené o skutečné události. My ale zavítáme do relativně dávné minulosti, konkrétně do 19. a 20. století. Museli tehdejší zločinci oplývat větší rafinovaností, nebo naopak kvůli nerozvinutým detekujícím metodám mohli dlouho unikat spravedlnosti?
Osm pojmenovaných kapitol nám představí samostatné příběhy s kriminální tematikou: jak se ze sňatkového podvodníka stal vrah, různé typy finančních švindlů, letecká katastrofa, vraždící manželé, neštěstí na statku, zabiják a pedofil malých holčiček, když vraždí ženy či tichošlápek, co uměl využít zdravotní stav.
Styl přednesu je uzpůsoben tomu, že autor přiznává, že nám předkládá získané poznatky podložené prameny, beletrizuje mírně, pouze párkrát zakomponuje dialog. Naopak se častokrát obrací přímo ke čtenáři, hodnotí a popisuje své domněnky, povzdechy a překvapení, což trochu evokuje retro v rámci vyprávěcího postupu.
Jazykové uchopení staví na prostém sdělování informací se zapracovanými mikro osudy. Psychologie i zákulisní aranžmá jsou velmi malé, bez výraznější propracované stopy. Jak Emil Hruška nakoupil, tak prodává, takže se nevyhnete spekulacím, nepřímým důkazům či neobjasněné záhadě. Pokud vám dráždí nervy otevřené konce či nevyjasněná úmrtí, připravte se na to, že ne každý případ bude mít jasně narýsovaný začátek a konec.
O slovo se hlásí řezník Josef Ulman, který je spolu s Vilémem Krejsou u výslechu Vařílkové přítomen. Říká, že v této ženě poznává tu, která se už před dvěma týdny snažila na „prasečím trhu“ navazovat známosti s muži. S ním taky. A včera, tedy v pátek, dělala to samé. Zase se podbízela i Ulmanovi. Opakovala, jak si nic neužije s manželem-železničářem, že je doma sama jen s debilním bratrem. Dávala jasně najevo, že je ochotná mít s Ulmanem pohlavní styk. (str. 84)
Prostředí je různorodé, avšak všechny pasáže mají dobový punc. Příjemně zachycená atmosféra staré éry i tehdejší důvěřivosti. Jak snadno dokázaly ženy propadnout lichotivým větám a muži příslibu dámského klínu, až je to stálo život… Naťukneme i sociální otázky v kontextu trestné činnosti. Vraždili vždy jen nemajetní?
Tempo není nikterak dramatické, nicméně i přesto, že dominuje věcný tón, dokáže zaujmout natolik, že budete součástí vyšetřování. Relativně malý prostor pro vykreslení všech podstatností padá na vrub i doprovodnému materiálu. Fotografie místa činu, podobenky obětí i jejich trýznitelů text ozvláštňují a dávají aktérům reálnou podobu. Černobílé provedení a hlavně doba vzniku nepředkládají nic šokujícího či morbidního, takže se nemusíte bát explicitních nechutností.
Zdroj: archiv recenzentky |
Vyskytující se postavy stojí na skutečném podkladě, takže pokud vás někdo zaujme, můžete pátrat dál. Hugo Schenk, Harry Jelínek, Vilém Pučelík, William Harry Gray, František a Anna Vařílkovi, rodina Zemanova, Rudolf Zimmermann, Libuše Habrdová, Anna Dendisová a Josef Heinrich. Méně či více známá jména, různé způsoby provinění vůči mezím zákona. Rozličné strategie s totožným výsledkem – dosáhnout svého.
Celkem kuriózní byla další obvinění, směřující na starého a mladého Zemana. Starému kladl státní zástupce za vinu, že v době světové války ukradl sousedovi naftu, mladý Zeman se prý po delší dobu dopouštěl násilného smilstva na jisté slaboduché drahobudické ženě a také se provinil zločinem veřejného násilí proti vyšetřujícímu soudci, jemuž vyrval z rukou moták, který chtěl poslat své ženě. Tyto trestné činy jsou však zcela marginální. (str. 106)
Retrokrimi vyjma popisovaných vykonaných skutků, odhalení a trestů obsahuje i celou řadu literárních citací (Karel Konrád, Hans Habe, Egon Erwin Kisch), dokonce si přečtete básnické pokusy přímo jednoho z obviněných. Jakým způsobem se rozhodovali soudci, když nebylo možné udělat DNA testy? Kolik muselo být důkazů, aby byly přesvědčeni, že jste vinni? Pohlíželo se nějak na duševní zdraví a možnou polehčující okolnost? Jestlipak znáte rozdíl mezi defenzivním a ofenzivním rozčleněním?
Mezi nejzajímavější části patří Velice mne těší, slečno!, Netvor z Chebu a Kterak chtěli manželé Vařílkovi zbohatnout. Ať již pro větší rozpracovanost, tak pro jednoznačný závěr. Naopak úplně mimo mísu řadím Smrt cestou za Masarykem, poněvadž mi pranic nezapadala do celkového konceptu.
Pokud šlo o jeho sexuální zvrhlost a vášeň pro děvčátka, uvedl, že až do jara 1940 byl prý „normálně“ založen. Pak jej ale kopla při dojení kráva a on přišel o jedno varle. Byl operován a jeho pohlavní pud nato zmizel. Avšak pozvolna se u něj projevovala touha po děvčátkách, která byla na jaře 1940 už tak silná, že jí nedokázal odolat. Zvláště pak poté, co hodně pil alkohol. (str. 150)
Po jazykové stránce se jedná o prolínání informačního a příběhového tónu s občasnými překlepy a divnými formulacemi, např. nebylo lze odejít (str. 70). Pro milovníky zločinu, jimž nevadí časté zabarvené komentáře autora a ocení spíše stručný přehled s minimem psychologie než delší vypisování, Retrokrimi vám umožní nahlédnout do historie a představit některé provinilce. Hledáte-li méně protagonistů zato podrobnější náhled, porozhlédněte se jinde. Titul vyšel v edici Victima.
Zdroj: archiv recenzentky |
Emil Hruška vystudoval práva a žurnalistiku. Působil rovněž jako poradce některých českých poslanců Evropského parlamentu. Na kontě má nepřeberné množství historických knih (Sudetoněmecké kapitoly, Pán protektorátu, Heydrich na Pražském hradě) a publikací mapujících kriminální činy. (Vraždy v pohraničí, Pohraniční pitaval, Souřadnice smrti).
Jak dílo charakterizovat? Zbytečně ukecané na nesprávných místech a s nepříliš zdařilým jazykovým zpracováním. Letem světem projetá minulost, bez větších zastávek, jež by ve vás vzbudily zájem či emoce. Neurazí, ale ani nenadchne.
Závěrečné hodnocení: 60 %
Některé ze skutečných kriminálních případů ve své době žily na stránkách novin, jiné byly před veřejností skryty. Kdo a jaký byl „vrah služebných děvčat“ Hugo Schenk mající literární ambice? Kdo byl největším podvodníkem éry první Československé republiky? Byli odsouzení v případu vraždy na statku skutečně vinni, nebo šlo o selhání justice? Jak se pachatel málem vyhnul trestu za závažný zločin předstíráním duševní poruchy?
Autor podobně jako ve svých předchozích knihách na kriminální téma rámuje a ilustruje předložené případy dobovými společenskými souvislostmi a kriminalistickou a trestněprávní teorií.
Nakladatelství: Epocha
Edice: Victima
Fotografie: Archiv bezpečnostních složek/archiv autora
Rok vydání: 2024
Žánr: literatura faktu
Počet stran: 200
Vazba: pevná s přebalem
Komentáře
Okomentovat