Recenze: BÁJEČNÁ ŠKOLA PANA SCOTTA (Miroslava Salajková)

 Škola, do které budete chodit rádi

Báječná škola pana Scotta (Miroslava Salajková, nakladatelství Kazda)

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Kazda.

I když u nás už začaly prázdniny, zvu vás do Portugalska, do školy pana Scotta, do které by chtěl chodit asi každý. Malému Péťovi sice školní rok teprve začíná, ale to vůbec nevadí, protože v nové škole prožije nezapomenutelné chvíle. Poutavé vyprávění malého chlapce o radostech a strastech života v cizí zemi vychází z osobní zkušenosti autorky Miroslavy Salajkové, která do mezinárodní školy Mr. Scotta dala svého syna. Vydejte se s Péťou do Portugalska a zažijte veselé příhody. 

Báječná škola pana Scotta (Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová, nakladatelství Kazda), ukázka
Zdroj: archiv recenzentky


Hrdina příběhu je prvňáček Péťa, který se musí s rodiči kvůli tatínkově práci přestěhovat do Portugalska. Hned na začátku knihy se bude muset potýkat se dvěma problémy. Nastupuje totiž poprvé do školy, a ještě navíc v cizí zemi, kde se mluví anglicky či portugalsky, a on tyto jazyky vůbec neumí. Rodiče mu vyberou školu pana Scotta, což je mezinárodní škola, takže se v ní Péťa setká s dětmi různých národností – Dánska, Polska či Holandska. Ostatní děti jsou na tom podobně jako on. 

Péťovy obavy se brzy rozplynou, protože poznává, že život v nové škole nebude tak špatný, jak se zdál.

Večer nemůžu ani usnout, pořád si představuji svou novou školu. Všechno, co se odehrálo první den, mi připadá moc milé. Ne, nemám už vůbec strach, dokonce se na zítřek moc těším. Těším se úplně nejvíc na to, až se naučím anglicky a budu si povídat se svými spolužáky. Protože nikdo z nás, nových, kromě dvojčat Sáry a Lory, anglicky nemluví. (str. 33)  
 
Báječná škola pana Scotta (Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová, nakladatelství Kazda), ukázka
Zdroj: archiv recenzentky

Skamarádí se s dánským chlapcem Jespem a spolu zažijí mnohá dobrodružství. Jejich ředitel, pan Scott, je laskavý, má pochopení pro zájmy dětí, pomáhá jim například se stavbou domku ve větvích stromů. Režim ve škole je volnější, než je tomu v českých školách. Učí se tu předměty jako u nás, ale děti tráví hodně času venku na školním dvoře, pomáhají kuchařce, ve škole mají televizní a odpočinkový pokoj, po prostorách školy se volně pohybuje kočka, se kterou se můžou pomazlit, starší děti si mohou postavit vlastní dům ve větvích stromů a pomáhají těm mladším se stavbou jejich domku… Péťa zažije mnoho veselých příhod a spolu s ostatními dětmi provede několik lumpáren, např. se nechá proudem moře unést daleko od břehu nebo asistuje při záchraně Jespa, který spadl do nádrže s mloky. Čeká ho kempování v horách či výlet k moři, na konci knihy prožije i Vánoce.

Báječná škola pana Scotta (Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová, nakladatelství Kazda), ukázka
Zdroj: archiv recenzentky


Vypravěčem je sám Péťa
, který je citlivý a správný kluk a z vyprávění je to znát. Čte se velmi lehce a dýchá z něho laskavost. Kromě Péťových zážitků poznáváme srdečnost a mentalitu Portugalců. Ve škole jsou děti a dospělí jako jedna velká rodina. Čtenáři se také naučí pár portugalských i anglických slovíček. Délka kapitol je uzpůsobena pro dětské čtenáře, zabírají dvě až sedm stran.

Ilustrací se ujala osvědčená Ivona Knechtlová. Její ilustrace jsou barevné, veselé a dýchne z nich na vás něha a křehkost.

Knížku bych doporučila k předčítání všem dětem, které po prázdninách čeká nástup do první třídy, i ostatním mladším školákům k samostatnému čtení. Budou se tak na školu jistě víc těšit. 

Báječná škola pana Scotta (Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová, nakladatelství Kazda), ukázka
Zdroj: archiv recenzentky


Anotace:

Šestiletý Péťa jde poprvé do školy. S rodiči se z Česka přestěhoval do Portugalska, a tak na něj čekají spolužáci z celého světa.

Jak to zvládne, když neumí ani slovo anglicky?
Najde si tu kamarády?
Budou si rozumět?

Jeho pochybnosti se rozplynou hned první den, kdy pochopí, že tahle malá mezinárodní škola je prostě báječná! Autorka čerpala ze svých vlastních zkušeností, kdy mezinárodní školu v Portugalsku navštěvoval její syn. Nikdy nezapomene na vlídnost Mr. Scotta.


Nakladatelství: Kazda
Ilustrátorka: Ivona Knechtlová
Rok vydání: 2020
Žánr: beletrie pro děti
Počet stran: 128
Vazba: pevná

Komentáře