Recenze: NEMUSÍŠ! (Dagmar Digma Čechová)

 Naučme se život opravdu žít, ne jen přežívatZa recenzní výtisk děkuji portálu Palmknihy.
Chci zakoupit tento titul.Autorka Dagmar Digma Čechová je nejen spisovatelka, ale také redaktorka, editorka a jazyková korektorka. Na svém kontě má několik divadelních scénářů pro děti i dospělé ochotníky. Titul Nemusíš! – její první společenský román pro dospělé – vyšel v roce 2020 v nakladatelství Moba.

S knihou Nemusíš! prožijeme téměř tři roky života dvou naprosto odlišných žen, které spojuje nespokojenost se svým životem. Katce bude brzy čtyřicet, má dvě děti a manžela, s nímž se ve vztahu nudí. Nerada dělá věci, do kterých se jí nechce, a její zaměstnání ji už nenaplňuje. Jejím snem je fotografování a práce na volné noze. Do cesty jí vstoupí přitažlivý Richard, díky kterému udělá první kroky k velké životní změně.

Marie je jednadvacetiletá výborná studentka ekonomie, která cílevědomě kráčí za splněným snem. Ten ale bohužel není její. Snaží se zavděčit rodičům i přes to, že v budoucnu chce dělat něco jiného. Ač z počátku působí jako sebestředná mrcha, v průběhu příběhu si získá čtenářovy sympatie. Zažívá běžné i netradiční situace, jaké mohou mladou dívku potkat. I jí vstoupí do cesty láska, díky které mění svůj dosavadní život. Postupně ale zjišťuje, že ne každá změna je dobrá.

Jejich osudy se nakonec kříží. Ačkoliv je každá z jiného těsta a je mezi nimi velký věkový rozdíl, uvědomí si, že je tíží stejné problémy. Navzájem si pomohou k zjištění, že to vše, co je trápí, tak být nemusí!

Příběhy obou žen jsou plné romantiky, přátelství i zklamání. Autorka velmi čtivým způsobem popsala běžné dny mnoha z nás, ale i situace, které bychom zažít nechtěli. Při čtení se čtenář pobaví, ale také zamyslí. Dagmar Digma Čechová s naprostou lehkostí a s nadhledem povzbuzuje k přemýšlení o tom, že ne vždy musíme dělat to, po čem zrovna netoužíme.
 
Kniha je psána v ich-formě. Kapitoly z pohledu Katky se pravidelně střídají s těmi, které jsou věnovány Marii. Takovéto prolínání dějových linek mám já osobně ráda. Vzbuzuje ve mně napětí a zároveň udržuje mou pozornost při četbě. Jednotlivé úseky jsou krátké, což ocení zejména čtenáři, kteří si krátí čtením cesty v hromadných prostředcích či čekání u doktora. Děj je díky tomu svižný a i přes velký počet stránek zvládnete celou knížku přečíst doslova jedním dechem během několika dnů. 

Příběh upoutá jak dospělé ženy, tak i ty mladší. Intimní scény, které jsou v díle popisovány, nejsou nikterak pohoršující a naopak poslání, které z vyprávění vyplývá, jim může pomoci při jejich životní cestě. Já si vzala k srdci zejména to, že člověk nemusí být dokonalý, může být slabý a potřebovat oporu od toho druhého. Dílo řadím mezi tituly, po kterých sáhnu, když si chci odpočinout, zasmát se, ale zároveň jsou pro mě velmi inspirativní. 

Ač jsem četla e-knihu, velice mě zaujalo grafické zpracování obálky. Jednotlivé lístky přímo evokují k pokusu o odtržení a obsahově vystihují přesně to, co nás čeká po otevření. 

Život si zařiď podle svého a z toho, co k tobě přichází, si vezmi maximum. (z 4 % knihy)


Můžeš znovu naleštit konferenční stolek, aby si na něj manželovi kamarádi mohli odložit pivo a nohy. Můžeš vychovávat děti v podstatě sama a ignorovat svou vnitřní lvici, která touží po řádném soustu vášně.
Smířit se s tím, že nic nového už nepřijde, a snažit se to nějak doklepat.
Stejně tak můžeš studovat školu jenom proto, že si to přejí rodiče, i když tvůj vlastní sen mizí v dáli. Snažit se přežít ve světě, kde si na tebe dělají majetnické nároky nejen ti s „diagnózou chlap“, ale překvapivě i někteří ostatní.
Katka a Marie, dvě na první pohled naprosto rozdílné ženy, o tom vědí své. A dost možná obě nakonec dojdou ke stejnému názoru. Nemusíš!

Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2020
Žánr: román pro ženy
Počet stran: 400
Formát: epub, mobi, PDF

Komentáře