Na projektu jsem už od jeho prvopočátku. Stála jsem u zrodu, pracovala na realizaci nápadu, který měla moje kolegyně Zuzana Boháčová (Wish Sue), a všemožně se spolu s Wish snažila o to, aby se projekt rozjel a nestagnoval. Myslím, že se mi podařilo Wishinu ideu rozšířit, protože od doby, kdy jsme ještě recenzovaly samy, se toho změnilo opravdu hodně. Už nejsme jen Chensie a Wish, ale máme redakci plnou šikovných recenzentek, které nám pomáhají propagovat českou literární scénu v ještě mohutnějším měřítku. Za tu práci jim rozhodně děkuji a vážím si, jak věnují čas stejné věci a táhnou s námi za jeden provaz. Jsou to slečny a paní, které se projektu rozdávají stejně jako já s Wish. Díky tomu vám můžeme představovat nové i starší tituly českých autorů a dodávat vám knižní tipy, mezi kterými třeba naleznete svou srdeční záležitost...
Naše recenzentky si pro vás připravily stejně jako já články, pokud vám unikly, přečtěte si je.
- Barbora Javorková a její rok 2018
- Ivana Pásková a její rok 2018
- Marie Daňková a její rok 2018
- Martina Flasarová a její rok 2018
- Monika Štěpková a její rok 2018
Stejně jako v jejich článcích, i v tom mém najdete knižní tipy spolu s označením, která kniha pro mě byla srdeční záležitostí!
Tituly, které jsem recenzovala pro projekt Podpora českých autorů:
Jelikož jsem fanynka lgbt romancí, zalíbil se mi román začínající české autorky Lydie Strong s názvem Bunny. A to natolik, že jsem si knihu i zakoupila. Stejně tak je na tom i Sněhurka jablka nebaští od talentované a vynikající autorky Petry Stehlíkové, o jejíž sérii Naslouchač bych mohla pět ódy donekonečna.
Jaké knihy mě překvapily?
Za největší příjemné překvapení považuji gamebook Ten, kdo jiným jámu kopá od nakladatelství Portál. Neuvěřitelně zábavné, kreativní a nápadité dílo, které mě zabavilo, a to ne jednou. Dalším, bohužel záporným překvapením byla kniha Město draků, která se sice tvářila jako titul roku, ale výsledek je jiný. Upíři v dračím rouše jsou slabým přírůstkem YA žánru a nakladatelství Host si za mě s touto knihou pohoršilo, protože u nich jsem očekávala kvalitní tituly.
Nezapomenutelné knihy za rok 2018?
Za mě překvapivě sbírka ... a člověk stvořil Boha, kterou jsem si zamilovala pro její nápaditost a neotřelé zpracování, ačkoliv náboženství a zejména křesťanství je mi proti srsti. Jako druhou nejvýraznější a nejméně nezapomenutelnou knihu považuji Nezlomný, který vyšel ke konci roku a doslova mě ohromil svým poselstvím. Čtivo je možná až příliš emotivní, což jako jediné mi spíše vadilo.
- Univerzální katalog zoufalců - Přemysl Krejčík
- Křehké Nepřenášet - Přemysl Krejčík
- Asfaltový plameňák - Přemysl Krejčík
- Léto s frajerem - Petra Martišková
- Jas kvasaru - Aleš Pitzmos
- Znám tě? - Nika Peas
- Čert tě vem - Saša Nový
- Kudy kam? - Saša Nový
- Katovská láska - Saša Nový
- Ten, kdo jiným jámu kopá - J. Holan, M. Bartůněk
- Uchovej mou duši - kolektiv autorů
- Tilda a její příběh - Jana Bělíková
- Zrzavá operace (Příliš divoká zem 3.) - L. Klimeš
- Bunny - Lydia Strong
- Hříšníci - Marie A. Gregorová
- Já, Inrův dědic - Michal Reho
- Došel nám čas - B. Walterová Benešová
- Zkus mi věřit - Radka Bryšová
- ...a člověk stvořil Boha - Vladimír Němec
- Žoldačka Darja - Vladimír Němec
- Elementum II. Tajemství sudby - Jiří Dittrich
- Kroniky světa Po - Vladimír Němec
- Dračí město - Petra Machová
- Před soumrakem - A. Stainforth
- Sněhurka jablka nebaští - P. Stehlíková
- Rovnováha - Jane Reindl
- Hitokiri - O. Fuchs
- Nezlomný - H. Hindráková
Knihy, které jsem recenzovala pro Svět Mezi Řádky:
V tomto případě se ne vždy jedná o recenzní výtisk.
Jaké knihy mě zklamaly?
Tak jednoznačně Jako můry za světlem. To bylo slabé. Zřejmě jsem měla vyšší očekávání, které povrchní zpracování nesplnilo. Lovec v pasti mě také neokouzlil, jedná se spíše o titul pro nenáročného čtenáře. Jako poslední mi nepřinesl kýžený zážitek ani román Manželské okovy. Autorčin styl mi vadil a hlavně anotace řekla zcela všechno a o překvapení tak byla velká nouze.
Jaké se mi svým způsobem dostaly pod kůži?
Lgbt young adult Muffin a čaj českého autora píšícího pod pseudonymem Theo Addair si mě získalo pro svůj promyšlený a vytříbený styl. Co slovo, to perla. Byla jsem okouzlená, něco takového jsem od debutanta rozhodně nečekala. Stejně tak mě překvapila kniha Zoopisník Miroslava Bobka od nakladatelství Grada. Jako milovnice zvířat jsem byla oslněná a ani mi nevadily cestopisné prvky, ba naopak si mě tím autor získal. Skvělé a nezapomenutelné vyprávění.
A co česká fantastika?
Jsem milovnice fantastiky, ať už české, či zahraniční. Fantasy je můj nejoblíbenější žánr a nečekala jsem, že se mezi českými knihami objeví série, která mě doslova sežehne a pohltí. Obě knihy série Naslouchač Petry Stehlíkové jsem přečetla za jeden víkend a pak trpěla neskutečným knižním absťákem. Je to skvost! Podobně jsem si užila i akční čtivo mého oblíbeného autora sci-fi a fantasy Petra Heteše, který se v roce 2018 pokusil čtenáře ohromit svou novinkou Žádná chvíle není poslední, jež vyšla u nakladatelství Brokilon. Ano, byla jsem ohromená, ale pořád mezi můj top patří právě jeho Infico. Díky tomu byl autor i mezi mými vybranými českými knihami, které jsem si nadělila pod stromek - článek.
Nějaká kniha, která mi vzala duši?
Ano, objevily se dvě publikace spisovatele Andreje Drbohlava, který mi mysl zahalil neproniknutelnou temnotou, až se mi občas udělalo i pěkně zle. Naprosto fantastické a fascinující knihy vyšly u nakladatelství Grada, jako čtenáři se můžete dostat už k několikátému dotisku, jak silný je o tituly zla zájem. Psychologie masových vrahů a neméně zajímavá Psychologie sériových vrahů jsou opravdu knihy, které vám vezmou duši, ale vy jim za to ještě poděkujete!
- Lovec v pasti - S. Králová
- Bambalanda a Štruntalanda - Jiří Šandera
- Jako můry za světlem - V. Veselá
- Muffin a čaj - Theo Addair
- Po stopách stoleté dámy - Lenka Pechárová
- Slovo, slůvko, slovíčko, honem poběž, písničko - Milena Kmetová
- Povedená dvojka Bambalanda a Štruntalanda - Jiří Šandera
- Naslouchač - Petra Stehlíková
- Faja - Petra Stehlíková
- Moje maminka je nej - E. Horáková
- Poznej s námi Česko - I. Nováková
- Světy za obzorem - J. Nováková
- Manželské okovy - Klára Janečková
- Kouzelné pověsti našich krajů - M. Vaněček, R. Petříčková
- Osudové vzplanutí - J. Mendozová
- Rychle a bezbolestně - M. Dočekalová
- Podsvětí: Artefakt - K. Hlaváčková
- Ohnivé ostří - K. Hlaváčková
- Psychologie sériových vrahů - A. Drbohlav
- Strážce nádrže - Zdeněk Svěrák
- Psychologie masových vrahů - A. Drbohlav
- Rokovy výlety do historie - L. Špaček
- Vědci v mateřské škole - I. Rochovská, D. Krupová
- Povím ti to pastelkami - P. Šulc
- Zoopisník Miroslava Bobka - M. Bobek
- Žádná chvíle není poslední - Petr Heteša
Sečteno a podtrženo jsem za rok přečetla 54 českých knih a to je docela možné, že se mi z výčtu některé zatoulaly. Jedná se tak o více než čtvrtinu celkového počtu přečtených knih, což podle mého není moc dobré. Ráda bych jako šéfredaktorka projektu Podpora českých autorů šla tento rok více příkladem. Snad se mi zadaří...
Komentáře
Okomentovat