Rok 2018 s českými autory... (šéfredaktorka)

Na projektu jsem už od jeho prvopočátku. Stála jsem u zrodu, pracovala na realizaci nápadu, který měla moje kolegyně Zuzana Boháčová (Wish Sue), a všemožně se spolu s Wish snažila o to, aby se projekt rozjel a nestagnoval. Myslím, že se mi podařilo Wishinu ideu rozšířit, protože od doby, kdy jsme ještě recenzovaly samy, se toho změnilo opravdu hodně. Už nejsme jen Chensie a Wish, ale máme redakci plnou šikovných recenzentek, které nám pomáhají propagovat českou literární scénu v ještě mohutnějším měřítku. Za tu práci jim rozhodně děkuji a vážím si, jak věnují čas stejné věci a táhnou s námi za jeden provaz. Jsou to slečny a paní, které se projektu rozdávají stejně jako já s Wish. Díky tomu vám můžeme představovat nové i starší tituly českých autorů a dodávat vám knižní tipy, mezi kterými třeba naleznete svou srdeční záležitost... 

Naše recenzentky si pro vás připravily stejně jako já články, pokud vám unikly, přečtěte si je. 
Stejně jako v jejich článcích, i v tom mém najdete knižní tipy spolu s označením, která kniha pro mě byla srdeční záležitostí! 


Tituly, které jsem recenzovala pro projekt Podpora českých autorů:

Co si mě na projektu nejvíce získalo? 
Jelikož jsem fanynka lgbt romancí, zalíbil se mi román začínající české autorky Lydie Strong s názvem Bunny. A to natolik, že jsem si knihu i zakoupila. Stejně tak je na tom i Sněhurka jablka nebaští od talentované a vynikající autorky Petry Stehlíkové, o jejíž sérii Naslouchač bych mohla pět ódy donekonečna.
Jaké knihy mě překvapily? 
Za největší příjemné překvapení považuji gamebook Ten, kdo jiným jámu kopá od nakladatelství Portál. Neuvěřitelně zábavné, kreativní a nápadité dílo, které mě zabavilo, a to ne jednou. Dalším, bohužel záporným překvapením byla kniha Město draků, která se sice tvářila jako titul roku, ale výsledek je jiný. Upíři v dračím rouše jsou slabým přírůstkem YA žánru a nakladatelství Host si za mě s touto knihou pohoršilo, protože u nich jsem očekávala kvalitní tituly.
Nezapomenutelné knihy za rok 2018? 
Za mě překvapivě sbírka ... a člověk stvořil Boha, kterou jsem si zamilovala pro její nápaditost a neotřelé zpracování, ačkoliv náboženství a zejména křesťanství je mi proti srsti. Jako druhou nejvýraznější a nejméně nezapomenutelnou knihu považuji Nezlomný, který vyšel ke konci roku a doslova mě ohromil svým poselstvím. Čtivo je možná až příliš emotivní, což jako jediné mi spíše vadilo. 1. Univerzální katalog zoufalců - Přemysl Krejčík
 2. Křehké Nepřenášet - Přemysl Krejčík
 3. Asfaltový plameňák - Přemysl Krejčík
 4. Léto s frajerem - Petra Martišková
 5. Jas kvasaru - Aleš Pitzmos
 6. Znám tě? - Nika Peas
 7. Čert tě vem - Saša Nový
 8. Kudy kam? - Saša Nový
 9. Katovská láska - Saša Nový
 10. Ten, kdo jiným jámu kopá - J. Holan, M. Bartůněk
 11. Uchovej mou duši - kolektiv autorů
 12. Tilda a její příběh - Jana Bělíková
 13. Zrzavá operace (Příliš divoká zem 3.) - L. Klimeš
 14. Bunny - Lydia Strong
 15. Hříšníci - Marie A. Gregorová
 16. Já, Inrův dědic - Michal Reho
 17. Došel nám čas - B. Walterová Benešová
 18. Zkus mi věřit - Radka Bryšová
 19. ...a člověk stvořil Boha - Vladimír Němec
 20. Žoldačka Darja - Vladimír Němec
 21. Elementum II. Tajemství sudby - Jiří Dittrich
 22. Kroniky světa Po - Vladimír Němec
 23. Dračí město - Petra Machová
 24. Před soumrakem - A. Stainforth
 25. Sněhurka jablka nebaští - P. Stehlíková
 26. Rovnováha - Jane Reindl
 27. Hitokiri - O. Fuchs
 28. Nezlomný - H. Hindráková

Knihy, které jsem recenzovala pro Svět Mezi Řádky

V tomto případě se ne vždy jedná o recenzní výtisk.

Jaké knihy mě zklamaly? 
Tak jednoznačně Jako můry za světlem. To bylo slabé. Zřejmě jsem měla vyšší očekávání, které povrchní zpracování nesplnilo. Lovec v pasti mě také neokouzlil, jedná se spíše o titul pro nenáročného čtenáře. Jako poslední mi nepřinesl kýžený zážitek ani román Manželské okovy. Autorčin styl mi vadil a hlavně anotace řekla zcela všechno a o překvapení tak byla velká nouze.

Lovec v pastiJaké se mi svým způsobem dostaly pod kůži? 
Lgbt young adult Muffin a čaj českého autora píšícího pod pseudonymem Theo Addair si mě získalo pro svůj promyšlený a vytříbený styl. Co slovo, to perla. Byla jsem okouzlená, něco takového jsem od debutanta rozhodně nečekala. Stejně tak mě překvapila kniha Zoopisník Miroslava Bobka od nakladatelství Grada. Jako milovnice zvířat jsem byla oslněná a ani mi nevadily cestopisné prvky, ba naopak si mě tím autor získal. Skvělé a nezapomenutelné vyprávění.
A co česká fantastika? 
Jsem milovnice fantastiky, ať už české, či zahraniční. Fantasy je můj nejoblíbenější žánr a nečekala jsem, že se mezi českými knihami objeví série, která mě doslova sežehne a pohltí. Obě knihy série Naslouchač Petry Stehlíkové jsem přečetla za jeden víkend a pak trpěla neskutečným knižním absťákem. Je to skvost! Podobně jsem si užila i akční čtivo mého oblíbeného autora sci-fi a fantasy Petra Heteše, který se v roce 2018 pokusil čtenáře ohromit svou novinkou Žádná chvíle není poslední, jež vyšla u nakladatelství Brokilon. Ano, byla jsem ohromená, ale pořád mezi můj top patří právě jeho Infico. Díky tomu byl autor i mezi mými vybranými českými knihami, které jsem si nadělila pod stromek - článek.
Nějaká kniha, která mi vzala duši? 
Ano, objevily se dvě publikace spisovatele Andreje Drbohlava, který mi mysl zahalil neproniknutelnou temnotou, až se mi občas udělalo i pěkně zle. Naprosto fantastické a fascinující knihy vyšly u nakladatelství Grada, jako čtenáři se můžete dostat už k několikátému dotisku, jak silný je o tituly zla zájem. Psychologie masových vrahů a neméně zajímavá Psychologie sériových vrahů jsou opravdu knihy, které vám vezmou duši, ale vy jim za to ještě poděkujete!

Psychologie sériových vrahůPsychologie masových vrahů


 1. Lovec v pasti - S. Králová
 2. Bambalanda a Štruntalanda - Jiří Šandera
 3. Jako můry za světlem - V. Veselá
 4. Muffin a čaj - Theo Addair
 5. Po stopách stoleté dámy - Lenka Pechárová
 6. Slovo, slůvko, slovíčko, honem poběž, písničko - Milena Kmetová
 7. Povedená dvojka Bambalanda a Štruntalanda - Jiří Šandera
 8. Naslouchač - Petra Stehlíková
 9. Faja - Petra Stehlíková
 10. Moje maminka je nej - E. Horáková
 11. Poznej s námi Česko - I. Nováková
 12. Světy za obzorem - J. Nováková
 13. Manželské okovy - Klára Janečková
 14. Kouzelné pověsti našich krajů - M. Vaněček, R. Petříčková
 15. Osudové vzplanutí - J. Mendozová
 16. Rychle a bezbolestně - M. Dočekalová
 17. Podsvětí: Artefakt - K. Hlaváčková
 18. Ohnivé ostří - K. Hlaváčková
 19. Psychologie sériových vrahů - A. Drbohlav
 20. Strážce nádrže - Zdeněk Svěrák
 21. Psychologie masových vrahů - A. Drbohlav
 22. Rokovy výlety do historie - L. Špaček
 23. Vědci v mateřské škole - I. Rochovská, D. Krupová
 24. Povím ti to pastelkami - P. Šulc
 25. Zoopisník Miroslava Bobka - M. Bobek
 26. Žádná chvíle není poslední - Petr Heteša
Sečteno a podtrženo jsem za rok přečetla 54 českých knih a to je docela možné, že se mi z výčtu některé zatoulaly. Jedná se tak o více než čtvrtinu celkového počtu přečtených knih, což podle mého není moc dobré. Ráda bych jako šéfredaktorka projektu Podpora českých autorů šla tento rok více příkladem. Snad se mi zadaří... 


Kolik knih máte během roku 2019 v plánu přečíst vy? 

Já 200 a  doufám, že 100 z bude právě českých...Komentáře