Ukázka z knihy Kráska přichází (Adriana Šindelářová)


V rámci projektu pro vás připravujeme recenzi knihy české spisovatelky Adriany Šindelářové Kráska přichází. Prvotina teprve čtyřiadvacetileté autorky nabízí oblíbené střídání časových rovin, zde konkrétně současnost a starověký Egypt. Román vydává nakladatelství Literární strom. Necháte se navnadit ukázkou?Šla pár minut v rozpáleném písku, který jí křupal pod nohama. Tak moc ráda by si Aurelie zula sandále a prošla se po egyptské zemi bosa! Ale písek byl tak rozpálený, že i přes boty cítila jeho sálající horkost.
Cesta připomínala úzkou horskou stezku. Klikatila se mezi balvany a sem tam se větvila hlouběji do skal. Aurelie přemýšlela, kam asi všechny ty cesty vedou a jestli ona jde po té správné, která ji zavede do bezpečí civilizace.
Cesta pokračovala dál – monotónně se opakující pravé a levé zatáčky v totožném skalnatém terénu, s pálícím sluncem nad hlavou – vypadalo to, že nikdy neskončí. Pak konečně zabočila do poměrně úzkého místa mezi dvěma velkými skalami, a když Aurelie prošla úžinou, otevřela se před ní úchvatná scenérie.
Obrovské honosné chrámy se zářivě bílými zdmi posetými vytesanými barevnými hieroglyfy, obklopené množstvím malých, z nepálených cihel vyrobených domků služebných, palmy a cykasy v ulicích a nad tím vším podlouhlé plápolající červené vlajky, symbol královské moci. Tak přece se dostala na správné místo!
Bože můj, to je taková nádhera! Aurelii vyhrkly slzy do očí. Opravdu se ocitla ve starověkém Egyptě! Nepříjemné napětí okamžitě vystřídala záplava euforie. Snad ještě nikdy nebyla tak nadšená a vzrušená. Cítila, jak jí srdce zběsile bije. Najednou nevnímala nepříjemné vedro, které ještě před chvílí nemohla snést.
Celé starověké Théby, tehdy nazývané Veset, jí právě ležely u nohou.


Text © Adriana Šindelářová
© Nakladatelství Literární strom

Komentáře