Rozhovor s Alenou Vorlíčkovou: „Nejvíc mě dojalo asi sto předobjednávek Zakletého zámku, díky nimž jsme mohli knížku vydat hned po jejím vytvoření.“
Autorka Alena Vorlíčková nedávno vydala kreativní knihu pro děti, která neobsahuje pouze pohádky na motivy slovinských příběhů, ale také různé neobvyklé úkoly, jež děti zabaví. Zakletý zámek je hodnotnou knihou pro malé i větší.
Byla jsem ráda, že se Alena Vorlíčková rozhodla využít nabídky rozhovoru a já vám tak mohu přiblížit nejen její dílo, ale také projekt Pohádky pro společné čtení. Děkuji za rozhovor a přeji spousty inspirace pro další krásné knihy. :o) Informace najdete i na Fb Pohádky pro společné čtení nebo Zakletý zámek.
Zdroj: alenavorlickova.cz/zaklety-zamek/ |
Co byste nám pověděla o svých dílech?
Zakletý zámek není mou prvotinou a vedla k němu dost dlouhá cesta přes jiné publikace. Už je to osm let, co jsem se rozhodla napsat Průvodce pohádkovým Slovinskem, který je unikátní v tom, že kromě praktických informací a popisů míst obsahuje i příběhy a pohádky, které se k nim vztahují. V češtině nebyly k dispozici, tak jsem si je překládala. Při tom jsem objevila nádherné slovinské lidové pohádky, do kterých jsem se zamilovala. Hned vzápětí tedy vyšla první pohádková sbírka Kouzelná zahrada, kterou pak znovu vydalo nakladatelství Emona. Pak vznikl projekt Pohádky pro společné čtení, jehož hlavní součástí je tvorba pohádek ve speciální úpravě – Zlatý střevíček, Červená krabička, Dívka z pomeranče, Zlatý cop, Tři prsteny, Čarovnica…
Zdroj |
Máte k pohádkám velmi blízko díky projektu Pohádky pro společné čtení, který má neskutečně důležitý úkol a snaží se přivést děti a rodiče ke čtení. Jaké jsou prozatím vaše zkušenosti s projektem? Máte možnost pozorovat pokrok, který nastává díky vašemu projektu?
Pohádky pro společné čtení mi dělají neskutečnou radost. Už na samém začátku jsem měla možnost pracovat s dětmi v dětském domově, které mi ukázaly, že milovat pohádky může i ten, kdo má se čtením problémy. Nejvíc mě potěší, když mám pohádkovou dílnu, přijdou celé rodiny a zapojí se do programu. I tatínci skládají básničky, vystřihují panáčky, pomáhají prostě svým dětem. Pokrok vidím v tom, že se setkávám se stále více dětmi a dospělými v různých městech a vesnicích, snažím se jim připomenout krásu lidových pohádek i krásy Slovinska. Mám akreditovaný seminář pro učitele, školím knihovníky… A nejvíc mě dojalo asi sto předobjednávek Zakletého zámku, díky nimž jsme mohli knížku vydat hned po jejím vytvoření.
Proč jste se rozhodla inspirovat se přímo slovinskými pohádkami?
Budete se i nadále držet v pohádkovém světě nebo změníte žánr?
Vložit do obsahu díla dotazy na konec pohádek a kreativní úkoly pro děti byl váš nápad nebo vás někdo inspiroval?
Jaký pohádkový příběh Zakletého zámku je podle vás nejhodnotnější?
Měla jste možnost vidět na vlastní oči reakce dětí na vaši knihu? A jak to na vás zapůsobilo?
Ilustrátorku Petru Řehovou jste si vybrala sama nebo si ona naopak našla vás?
Neobvyklé ilustrace jsou opravdu pestré a rozhodně oslovující, nemáte však obavu, že některým dětem nemusí přímo sednout právě proto, že jsou natolik zvláštní?
Zdroj |
Měla jste už od počátku vizi o své knize, že bude obsahovat takové neobvyklé ilustrace i obsah nebo jste si z počátku přála ji udělat tradičnější?
Co byste vzkázala rodičům, kteří svým dětem nepředčítají? Dělají podle vás chybu?
Čím vším na webové stránce projektu Pohádky pro společné čtení čtenáře překvapíte a co hodnotného u vás najdou?
Určitě tam hned na první stránce najdou, co všechno nabízíme – publikace, pohádkové dílny, odborné semináře apod. A pak hlavně články o aktuálním dění. Občas proběhne i soutěž.
Zdroj |
Komentáře
Okomentovat