Kam pro sci-fi a fantasy VI.

Nakladatelství Straky na vrbě je známé nejen díky neobvyklému a ryze českému názvu, ale také díky antologoii Žoldnéři fantazie. Každoročně se k žoldnéřům totiž můžete přidat a ani letošní rok není výjimkou. Můžete zkusit své štěstí a pokusit se proplout svou povídkou až mezi autory, kteří začínají příběhy ve sbírkách a pokračují samostatnými romány. Zřejmě jste už o Strakách na vrbě slyšeli, a pokud ne, je na čase udělat si řádný přehled v nakladatelstvích, která vydávají české sci-fi a fantasy! 


se podle všeho převážně specializuje na různé sborníky, ale můžete v něm zakoupit i samostatné romány tohoto žánru.

Na projektu Podpora českých autorů jsme se s nakladatelstvím seznámily především díky spisovatelce Jitce Ládrové, která u Strak na vrbě sestavila již druhý ročník sborníku Zpívající věže. Za prvním titulem Zpívající věže následovala po půl roce publikace s názvem Struny osudu. Podle všeho autorka chystá i třetí díl, který se tentokrát bude týkat božstva světa Nejmocnějších. Jitka Ládrová se však poprvé ukázala na literární scéně se svou povídkou Pomoc osudu, která vyšla ve sbírce Žoldnéři fantasie: Inteligentní ledovce a jiné zrůdy. Možná znáte i její příběh Zákon smečky ze sbírky Mlok 2016.Nedávno jsme vás formou recenze informovaly o románu Tři bábiny kobyly – Věra Mertlíková, který vyšel v listopadu minulého roku. Menší, ale obsahově široká, brožovaná knížečka naši recenzentku mile překvapila. Historické fantasy s motivy slovanských pověstí je vlastně autorčiným vydařeným knižním debutem, jelikož se před tím specializovala pouze na povídky, které vyšly v různých sbornících. Na projektu jsem se s ní již setkala u příběhu Pravda o strážci z Hoganova přístavu, povídka je zhodnocena v recenzi Zpívající věže


Jak už jsem vás informovala, tak nakladatelství Straky na vrbě se může těšit popularitě díky neotřelé fantasy antologii Žoldnéři fantasie. Ráda bych zmínila osmý díl s názvem Odvrácená strana světa, který vyšel v roce 2017. Je v něm totiž hostující povídka známého a uznávaného autora Miroslava Žambocha, který si svými díly získal nejednoho fanouška tohoto žánru. Naleznete tu samozřejmě i další známé či méně známé autory a autorky. Například Věra Mertlíková, o které jsem mluvila v předchozím odstavci, sborník obohatila o svou povídku Hovězí spravedlnost. Nebo Leonard Medek, známý autor dobrodružného fantasy, který má na kontě už pěknou řádku velmi kladně hodnocených knih. Já osobně mám rozečtený sborník Žoldnéři fantazie: Inteligentní ledovce a jiné zrůdy, který vyšel v roce 2015. I v něm se uchytila Věra Mertlíková, tentokráte s povídkou Deset. V brzké době chystám recenzi celé antologie, která vyjde jako má samostatná nerecenzní četba na webu Svět Mezi Řádky. Ale už nyní vás mohu informovat o tom, jak silně na mě zapůsobil příběh Osberht Karla Doležala. Autor se účastnil i jiných sborníků. Jeho povídky naleznete nejen v dalších dílech Žoldnéřů fantazie, ale i Kočasu 2013 a 2012. Knižní tip

Tím se v tomto případě stává sborník, který by podle edičního plánu nakladatelství měl vyjít 24. května 2018. Jedná se v pořadí již o devátou antologii Žoldnéři fantazie s názvem Na stopě zločinu, kde se objeví díla kupříkladu Karla Doležala či Terezy Holubové.Bonusová soutěž! 


>> Napiš do komentáře svůj oblíbený český sci-fi nebo fantasy titul a projekt Podpora českých autorů tě za to odmění knihou!
>> Nezapomeň připsat kontakt dle tvého výběru, na který tě v případě výhry máme kontaktovat nebo odpověz na otázku do komentáře pod příspěvek Kam pro sci-fi a fantasy VI. na naší FB stránce.


Podmínky soutěže: 
* Soutěž trvá od 04. 05. 2018 do 05. 05. 2018
* Soutěž sponzoruje projekt Podpora českých autorů.
* Losování proběhne prostřednictvím online generátoru náhodných čísel.
* Pokud se výherce do 72 hodin neozve, losování proběhne znovu.7 komentářů:

 1. To není úplně lehká otázka, protože oblíbenců mám fakt hodně. Teď momentálně vede kniha, kterou zrovna čtu. Jmenuje se Stín, napsala ji Johana Tichá a koupila jsem ji v levných knihách za kilčo. O to větší překvapení to je. Slečna píše skvěle a lehoučce, navíc příběh je zajímavě rozjetý a jsem zvědavá, jak to bude pokračovat. Normálně bych nejspíš uvedla někoho ze stálic české fantasy a sci-fi scény, ale tahle kniha si zaslouží, abych na ni trochu upozornila. Nehledě k tomu, že místo na poličce oblíbenců má jisté od první kapitoly :)
  kontakt na mě je: nikolaoss.trojtecka@seznam.cz
  A všem slavnějším autorům se omlouvám, že jsem neuvedla jejich dílo :D to neznamená, že vaše knížky nemiluju :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že slavnější autoři ti to odpustí. :D A my děkujeme za knižní tip!

   Smazat
  2. Já doufám :D poslední dobou mám hodně chutě na neznámé knihy a nové autory. A zatím jsem příjemně překvapená.

   Smazat
  3. Tak to je super! Experimenty se vyplácí, přeju hodně štěstí i do budoucna! :)

   Smazat
 2. v oblasti ceskych autoru se pohybuji jen chvili, takze nemam jeste z ceho tak moc vybirat... ale momentalne ctu Areston a je to pecka :-D

  OdpovědětSmazat
 3. Sice zjevně přicházím pozdě, ale i tak díky za pěkné zmínky o mně, potěšily. Jestli se líbil Osberht, tak bych jen rád doplnil, že následující dva roky vyšly v Žoldnéřích další povídky ze stejného světa (Dům u moře a Vévodovy cesty).
  KD

  OdpovědětSmazat