Recenze: DÍVKA POD HLADINOU (Jana Růžičková)

Ponořte se do skutečných životních příběhů a problémů dospívajících


Dívka pod hladinou (Jana Růžičková, nakladatelství Portál)

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál.
Chci zakoupit tento titul!


Jana Růžičková vystudovala psychologii na University of New York in Prague i Univerzitě Palackého v Olomouci, absolvovala výcvik v nedirektivní psychoterapii (praktikující „na člověka zaměřený přístup“) a získala atestaci v oboru klinická psychologie. Momentálně pracuje v týmu soukromého zdravotnického zařízení Psychoterapie Anděl, kde se věnuje převážně diagnostice a léčbě dětí/dospívajících. Nahromaděné poznatky z terapeutického křesla se nakonec rozhodla vydat knižně a publikace Dívka pod hladinou představuje pozoruhodný náhled do rozmanitých případů autorčiných pacientů.


S každým usednutím člověka do terapeutického křesla se začne odehrávat dobrodružný příběh, který mě a člověka naproti mně mnohdy zavede do netušených končin krajiny duše. (str. 8)


Těšit se můžete celkem na deset příběhů s mladými lidmi v hlavních rolích. Ti se potýkají s nějakou vnitřní krizí nebo se ocitli ve složité životní situaci, kdy pro ně může být velice obtížné se odrazit ode dna, a aby se dostali z hlubin svého utrpení, potřebují někdy podat pomocnou ruku. 

Chlapec, který chtěl zemřít

Matyáš po neúspěšném pokusu o sebevraždu dál polemizuje o smyslu života. Co kdy udělal špatně? Vždy přece držel svůj hněv na uzdě a snažil se zavděčit ostatním. Tak proč když pro jednou potřeboval pomoci on, byli všichni k jeho prosbám hluší?

Dívka pod hladinou

Sára se začala uzavírat stále více do sebe, před vrstevníky i před rodinou. Zanedlouho poté jí diagnostikovali Aspergerův syndrom. Jenže co na to její sestra Aneta, která se cítí přehlížená, jako by její vlastní problémy rázem nebyly ve srovnání se sestrou důležité...?

Chlapec s neobvyklými zájmy

Karel se potýká se stresem a frustrací, páru upouští u sledování anime. Časem se však z obyčejného koukání na seriál stává plnohodnotný koníček, a jakmile si chlapec oblékne vlastnoručně ušitý kostým své oblíbené kreslené hrdinky, uvědomí si velice zvláštní věc!

Ztracená dívka

Emě brzy bude osmnáct, na vstup do světa dospělých se ale netěší, naopak. Další vývojové období ji děsí a ona svou nejistotu maskuje přílišným sebevědomím.

Ukrytý v jiném těle

Petra byla vymodleným dítětem, maminčina malá holčička. Od dětství ji oblékali do krásných šatiček jako panenku... Poslední dobou ovšem posmutněla a zhoršila se ve škole. K velkému překvapení se na terapeutickém sezení objevuje v chlapeckém oblečení a s krátkými vlasy.

Nemohu dýchat

Sáru sužuje onemocnění zvané cystická fibróza, kvůli kterému se jí špatně dýchá. Ráda by měla vztah a založila rodinu, jenže neví, kolik času jí ještě zbývá...

Chtěla žít po svém

Helena se zlobí na své rodiče – prý ji zradili, když vyhledali odbornou pomoc a nechali ji proti její vůli hospitalizovat. Nepřipadá si nemocná, jen nepochopená. A ukazuje se, že dceřin souhlas nebyl potřeba k vícero věcem!

Uvnitř své hlavy

Matka po rozvodu trpí stihomamem, že je její bývalý manžel nebezpečný a sousedé ji neustále sledují, proto má po celém domě zavřeno a zataženo. První z dcer, Simona, podléhá jejím bludům, kdežto ta druhá, Beata, raději utíká k otci.

Život mezi koly

Matka shání posudek odborníka, zdali je její dcera způsobilá přebývat na internátu. V minulosti se totiž Tereza předávkovala inzulinem – pokoušela se snad tehdy o sebevraždu? A mohl ji k onomu zoufalému aktu dohnat její zdravotní stav, kdy je upoutána na invalidní vozík?

Chlapec, který si nemohl vzpomenout

Petr býval vynikajícím sportovcem a tanečníkem, jenže při kolapsu ztratil vědomí a zapomněl na celý svůj dosavadní život (kromě tváří svých nejbližších). Co teď? Měl by se pokoušet získat své vzpomínky zpět, nebo si vytvořit nové?

Krize k životu zkrátka patří. Život se může proměnit nebo být ztracen během vteřiny. Lepší však vskutku je ztratit vteřinu v životě nežli ztratit život ve vteřině. (str. 7)


Z hlediska struktury se kniha dělí na tři tematické části. V úvodu Růžičková nastiňuje problematiku dospívajících v krizi a svěřuje se s motivací k sepsání své prvotiny. Poté následují příběhy pacientů, 
každý je uveden v kontext a doplněn o informace ohledně rozebíraného případu: od hledání pohlavní identity přes nedostatečný mužský vzor až po poruchy příjmu potravy. Na závěr nechybí ani kapitola o významu psychoterapie a odkazy na užitečnou literaturu včetně zdrojů, ze kterých lékařka čerpala data nebo citace.

Příběhy zaznamenané v knize autorka zpravidla líčí ze svého úhlu pohledu (v roli homodiegetického vypravěče) a zachycuje průběh terapeutických setkání s pacienty. Jejich jména byla ve snaze o zachování anonymity pozměněna, přesto se některá vyskytla dvakrát (viz Sára, Petr), což považuji za krapet matoucí. Obsah nicméně zůstává pravdivý, ač ne vždy zcela objektivní – i sama Růžičková upozorňuje, že se jedná pouze o zkušenosti jednoho člověka, nikoliv o vědecký výzkum.

V textu se často se opakují slova a myšlenky se občas rozeběhnou všemi směry, přesto je příjemně čtivý a nechybí filosofické otázky či nápadité metafory. Odborné výrazy (týkající se hlavně psychických onemocnění) jsou vždy náležitě definovány a pravděpodobně jste se s nimi již setkali, navíc stejně jako ke svým pacientům přistupuje autorka i ke čtenářům osobitě a lidsky, takže publikaci hravě porozumí i laik.

Psychoterapie poskytuje záchranný kruh, každý člověk však musí nakonec plavat sám. (str. 172)


Kniha poukazuje na důležitost komunikace a přináší naději, že i zdánlivě neřešitelné trable se dají zvládnout. Kromě nadšenců do psychologie má co nabídnout i široké veřejnosti. Rodiče smí prostřednictvím titulu nahlédnout do nitra adolescentní mysli, a pokud se v některém z příběhů najdou, mohou včas přehodnotit svůj dosavadní přístup. Zato mladé lidi publikace utěší, protože v tom nejsou sami, a také potvrdí, že využít služeb terapeuta není nic, za co by se museli stydět.

Dívku pod hladinou, jež uvízla kdesi mezi břehy psychologické beletrie a naučné literatury, hodnotím jako unikátní počin a vidím v ní obrovský potenciál stát se přínosem. Dotýká se totiž mnoha témat, která mohou být v některých rodinách tabu, a za jistých okolností by kniha někomu mohla i zachránit život.


Anotace:
Sára a Matyáš, dva z vícera hlavních hrdinů, jejichž příběhy naleznete v této knize – stávají se statečnými bojovníky, kteří se, okolnostem navzdory, staví k životu čelem. Snaží se, byť často s vypětím všech sil a bez ohledu na rány osudu a vnitřní konflikty, znovu vstát a jít vstříc dalšímu dni. Někdy mají blízko sebe přátele a blízké, kteří jim bývají oporou, zatímco jindy se cítí osamělí. Skutečné příběhy hlavních hrdinů jsou hluboce lidské a osobní. Mohou se různým způsobem dotknout každého z nás. Cílem knihy je především přiblížení psychoterapie veřejnosti a umožnění orientace v tom, co může psycholog/terapeut nabídnout nejen dospívajícím v krizi.

Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2021
Žánr: psychologie, populárně-naučná
Počet stran: 184
Vazba: brožovaná s chlopněmi

Komentáře

 1. Krásne napísaná recenzia, vyzerá to na veľmi hodnotný, zaujímavý a aj potrebný titul, ktorý by mali rozdávať v školách zadarmo, aby sa takto dostal k cieľovým skupinám a mohol pomôcť :) A inak tá obálka je taktiež nádherná!♥♥♥

  OdpovědětVymazat

 2. Při několika příležitostech Kenny vyhrožuje, že se se mnou rozejde, pokud se ho odvážím zeptat na jeho vztah s jinými dívkami, byl jsem úplně zničený a zmatený, dokud mi můj starý přítel neřekl o kouzelníkovi na internetu, doktoru Ilekhojie, který pomáhá lidem s jejich vztah a manželský problém mocnostmi lásky Kouzla, Nejprve jsem pochyboval, jestli něco takového vůbec existuje, ale rozhodl jsem se to zkusit. Když jsem ho kontaktoval, řekl mi o tom, jak se to dělá, a zajistil, že jsem se všemi v pořádku procesy a ujistil mě o mé touze. Wiithin 28 hodin Kenny mi zavolal a začal se omlouvat, že se probudil a přemýšlel o všem, co mi udělal. Byl jsem velmi šokován, protože Kenny není vždy ten typ, kterého by cokoli mrzelo, ale od té doby se stal milujícím a starostlivým. Pokud potřebujete podobnou pomoc, zde je jeho kontakt .. VOLAT/WHATSAPP/VIBER: +2348147400259 nebo e -mail; (gethelp05@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 3. Přesně do 5 let v manželství s mým manželem se 2 dětmi se můj manžel začal chovat divně a chodit s jinými dámami a projevoval mi chladnou lásku. Při několika příležitostech mi vyhrožuje rozvodem, pokud se ho odvážím zeptat na jeho vztah s jinými dámami, Byl jsem úplně zničený a zmatený, dokud mi můj starý přítel neřekl o kouzelníkovi na internetu, který pomocí kouzel lásky pomáhá lidem s problémy ve vztazích a manželství. Nejprve jsem pochyboval, zda něco takového vůbec existuje, ale rozhodl jsem se to zkusit, když jsem ho kontaktoval, pomohl mi seslat kouzlo lásky a do 48 hodin se ke mně manžel vrátil a začal se omlouvat, nyní přestal chodit s ostatní dámy a jeho se mnou v dobrém i skutečném. Kontaktujte tohoto skvělého sesilatele kouzel a požádejte o vyřešení problému se vztahem nebo manželstvím dnes prostřednictvím: kahunahelp@yahoo.com nebo přímo Whatsapp +2348152645800

  OdpovědětVymazat
 4. Po dvou letech rozbitého manželství mi manžel nechal dvě děti. Cítil jsem, že můj život se blíží ke konci, téměř jsem spáchal sebevraždu, byl jsem emocionálně na dně velmi dlouho. Díky kouzelníkovi jménem Ilekhojie, kterého jsem potkal online. Jednoho věrného dne, když jsem procházel internet, jsem narazil na spoustu svědectví o tomto konkrétním sesilateli kouzel. Někteří lidé vypověděli, že přivedl jejich ex milence zpět, někteří vypověděli, že obnovuje dělohu, léčí rakovinu a další nemoci, někteří svědčili, že dokáže kouzlem zastavit rozvod a podobně. Také jsem narazil na jedno konkrétní svědectví, bylo to o ženě jménem Sonia, vypovídala o tom, jak za necelé 2 dny přivedl zpět jejího bývalého milence, a na konci svého svědectví upustila e-mailovou adresu doktora Ilekhojiese. Po přečtení všech těchto věcí jsem se rozhodl to zkusit. Kontaktoval jsem ho e -mailem a vysvětlil mu svůj problém. Za pouhých 48 hodin se ke mně vrátil můj manžel. Vyřešili jsme své problémy a jsme ještě šťastnější než dříve. Je odpovědí na vaše problémy. Tady je jeho
  kontakt: gethelp05@gmail.com nebo volejte +2348147400259

  OdpovědětVymazat
 5. Efektivní mocné kouzlo lásky, které vám pomůže získat bývalého milence hned teď, podívejte se na DR ISIKOLO.
  Právě jsem zažil zázraky kouzla lásky Dr. Isikola, které byly rozšířeny na internetu a po celém světě. Jak úžasně pomohl lidem po celém světě obnovit jejich manželství a získat zpět ztracené milence a také pomoci vyhrát loterii. Kontaktoval jsem ho poté, co jsem prošel tolika svědectvími různých lidí o tom, jak pomohl přivést mého bývalého milence zpět, řekl jsem mu o svém manželovi, který mě opustil asi před 8 měsíci, a odešel domů se vším, co jsem měl. DR ISIKOLO mi jen řekl, abych se třikrát usmál a měl klid, všechno zvládne za pouhých 48 hodin. Odvedl práci a po druhém dni mi Toni zavolala a já jsem byl tak šokován, zvolal jsem hovor a nemohl jsem uvěřit moje uši, opravdu mě prosil, abych mu odpustil a sliboval do telefonu. Vrátil se domů a také mi sehnal nové auto jen proto, aby mi dokázal svou lásku. Pokud tedy potřebujete efektivního a skutečného sesilatele kouzel pro jakýkoli problém ve vašem životě, můžete kontaktovat DR ISIKOLO jeho e -mail: isikolosolutionhome@gmail.com nebo ho můžete také kontaktovat na WhatsApp na +2348133261196

  OdpovědětVymazat
 6. Máte nedorozumění se svým milencem, které vedlo k rozchodu, a pokoušeli jste se s ním smířit, ale on/ona vám nedává pozitivní odpověď a máte pocit, že se ve vašem vztahu něco nedaří a potřebujete rychlé řešení „Kontaktujte doktora Ilekhojieho ještě dnes a dohlédněte na to, aby se váš milostný život vrátil k tomu nejlepšímu s vaším bývalým, doktor Ilekhojie mi pomohl obnovit mír v mém domě, protože můj manžel mě opustil na 9 měsíců a žil s jinou ženou a nikdy nechtěl vraťte se domů, ale s pomocí sesilatele kouzel, doktora Ilekhojieho, se vrátil domů po 3 dnech silného obnovovacího kouzla, které provedl doktor Ilekhojie. Pokud tedy ve svém vztahu nebo manželství potřebujete rychlé řešení pomocí sesilatele kouzel, kontaktujte doktora Ilekhojieho hned na e -mailu: gethelp05@gmail.com nebo Viber / Whatsapp: +2348147400259

  OdpovědětVymazat
 7. Jsem velmi překvapen zázračnými zkušenostmi a zázraky doktora Isikola, které byly šířeny na internetu a po celém světě. Jak úžasně pomohl lidem z celého světa obnovit jejich ztracený vztah. Kontaktoval jsem ho poté, co jsem prošel tolika svědectvími různých lidí, jak pomohl přivést zpět bývalého milence, řekl jsem mu o svém manželovi, který mě opustil asi před 8 měsíci a odešel domů se vším, co jsem měl. Byl jsem zmatený, když mi jen řekl, abych se usmál a měl klid a ujišťoval mě, že všechno zvládne za pouhých 48 hodin. Po druhém dni, kdy mi manžel zavolal, jsem byl tak šokován. Vybral jsem hovor a nemohl věřit svým uším, opravdu mě prosil, abych mu odpustil, a vrátil se domů a také mi dal velmi pěkné dárky jen pro něj, aby dokázal svou lásku ke mně. Pokud potřebujete efektivního a skutečného sesilatele kouzel pro jakýkoli problém ve vašem životě, můžete kontaktovat doktora Isikola na jeho e -mailu: isikolosolutionhome@gmail.com nebo ho můžete také kontaktovat na WhatsApp/Viber na +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 8. Toto je web, který jsem četl o DR ISIKOLO a kontaktoval ho, aby mi pomohl získat zpět mého bývalého přítele, aby si mě vzal, a vrátil jsem se sem, abych o něm zveřejnil příspěvek. Doktor Isikolo vám pomůže vyřešit váš problém bez ohledu na to, čím procházíte. Jmenuji se Anna Oscar. Příspěvek o sesilateli kouzel je pro mě velmi zvláštní, protože jsem nikdy nevěřil, že budu moci říci, že mi pomohl sesílatel kouzel při přivedení mého bývalého přítele zpět ke mně, i když mě opustil kvůli nevěře a neustálému zneužívání a bojovali jsme. po 6 měsících bez kontaktu. Četl jsem o doktoru ISIKOLO z jiných webů a kontaktoval ho, aby mi pomohl, a za méně než 48 hodin mi zavolal můj bývalý přítel a byl jsem šťastný, že se chce ke mně vrátit. Setkali jsme se stejný měsíc a on mi navrhl. Byl to ten nejkrásnější prsten. Prosím všechny tady, kontaktujte DR ISIKOLO, aby váš problém vyřešil za vás a udělal vám radost ze vztahu, který vám ubližuje. Láska je ten nejlepší pocit, jaký kdy člověk zažil. Pošlete mu e -mail na adresu: isikolosolutionhome@gmail.com Můžete mu také poslat WhatsApp/Viber na +2348133261196

  OdpovědětVymazat
 9. DĚKUJI Dr. ISIKOLO, ŽE SPOLEČNĚ OBNOVIL MÉ ŠTĚSTÍ A MOJI RODINU. WHATSAPP: +2348133261196.
  Ahoj, jsem Rosa Antoine. Poté, co jsem byla se svým manželem roky v Unii zvané manželství, byl hrubý a zničil lásku, kterou jsme sdíleli, a opustil mě. Udělal jsem všechno možné, abych se k němu dostal, ale všechno bylo marné, strašně jsem ho chtěl zpátky, protože jsem ho miloval. Kontaktoval jsem doktora Isikolo na whatsApp a on mě ujistil, že není žádný problém a že vše bude v pořádku. Řekl mi vše, co bylo požadováno, co jsem předložila, a tak pro mě seslal kouzlo a překvapivě po 48 hodinách mi můj manžel zavolal a omluvil se za vše, co přišlo jako obrovská a ohromující radost. Byl jsem tak překvapen. Nyní je láska a štěstí v našem domě obnoveno a stále mě to udivuje. takže každý, kdo potřebuje pomoc s jakýmikoli problémy, může také kontaktovat tohoto skutečného a velmi originálního kouzelníka na e-mailu: isikolosolutionhome@gmail.com Můžete ho také WhatsApp na +2348133261196

  OdpovědětVymazat

Okomentovat