Pluj časem, přesouvej se v místech a měj mě rád/a

Kolem nás žije opravdu velké množství zajímavých osobností. Interesantní jsou pro nás nejrůznějším způsobem. My vás seznámíme se spisovatelkou, která vás jistě zaujme nejen svým osobním kouzlem, ale také tím, co ve svém životě dokázala. Je to bezpochyby žena mnoha tváří.

Představujeme vám Markétu Hejkalovouautorku románů a literatury faktupřekladatelku z finského jazyka (překládá zejména tituly Mika Waltariho). Mimo to je členkou výboru Mezinárodního PEN klubu. Tato organizace má své centrum i v České republice a spisovatelka zde zastává post místopředsedkyně. Dále je také důležité zmínit, že stála u zrodu Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. V současnosti je jeho ředitelkou. Svoje knihy v současnosti vydává v rodinném nakladatelství Hejkal. Vyšlo jí zde už deset titulů. Další, jenž nese název Měj mě rád/a a jemuž je věnován tento článek, se svého vydání dočká v polovině září tohoto roku. Věřte tomu, že se máte na co těšit.

Tituly Markéty Hejkalové jsou zajímavé svým námětem, tematikou, prostředím, v některých případech také časem. Pokud patříte k příznivcům historie a nevadí vám špetka lásky, tak určitě nesáhnete vedle, tedy alespoň v případě románu Měj mě rád/a. Většina její tvorby je určena zejména pro dospělého čtenáře, jenž má více životních zkušeností a může je využít při interpretaci díla. Ač se může zdát, že jsou díla pro dospělého čtenáře určena zejména ženám, není tomu tak, své si v příbězích najdou i muži. Některé knížky jsou ale určeny hlavně dětem. Příkladem může být příběh Šli myšáci do světa, který autorka vydala ještě pod svým dívčím jménem (Markéta Pražáková).

Kniha Měj mě rád/a vyjde, jak jsme již poznamenali výše, v polovině tohoto září, a to v nakladatelství Hejkal. Na jeho stránkách můžete najít bližší informace o díle a přečíst si několik ukázek. Pokud se vám nechce číst a raději byste si úryvek poslechli přímo z úst autorky, můžete se podívat na video na facebookových stránkách Nakladatelství Hejkal.
 

Anotace:
Je pondělí odpoledne, začátek léta, začátek dvacátého století. Děti si hrají u rybníka a jedno z nich se málem utopí. Holčička Lina se později vdá za Reinharda Heydricha a z malého Karlíčka vyroste obávaný komunistický prokurátor. A na další dvě holčičky, Terezku a Johanku, čeká obyčejný život: lásky, manželství, děti, radosti, zrady… a smrt, po níž vše začíná jakoby znovu. Román plyne řekou času a v jejích dravých vírech se točí osudy lidí, rodů a generací. Odehrává se v několika zemích, vystupují v něm skutečné i fiktivní postavy a jejich životy se nečekaně prolínají. Dobro a zlo bojují o duši hrdinů nejen ve vypjatých okamžicích vzdoru proti násilí a totalitám, ale i ve všedních dnech.  Týden delší než století končí, je neděle odpoledne, začátek léta a začátek jednadvacátého století, děti si hrají u rybníka a jedno z nich se málem utopí.✴ ✴ ✴Bibliografie Markéty Hejkalové (Pražákové):
 • novela Mimo mysu ve sborníku Zelená sedma (Mladá fronta, 1988)
 • Šli myšáci do světa (Hejkal, 1994)
 • Ženy a cizinci na konci tisíciletí (Hejkal, 2002)
 • Finsko: Stručná historie států (Libri, 2003)
 • Vždycky jedna noc (Hejkal, 2004)
 • Slepičí lásky (Hejkal, 2006)
 • U nás v Evropě: Na obědě u evropských rodin (Česká televize, 2006)
 • Fin Mika Waltari (Hejkal, 2007)
 • Kouzelník z Pekingu (Hejkal, 2008)
 • Důkazy jejího života (Hejkal, 2010)
 • Andělé dne a noci (Hejkal, 2012)
 • Rudé paprsky severního slunce (Hejkal, 2014)
 • Divné dny: Láska v pěti novelách (Hejkal, 2016)
 • Měj mě rád/a (Hejkal, 2017)


             V brzké době se můžete těšit na recenzi románu Měj mě rád/a a dočkáte se i rozhovoru s autorkou tohoto díla.             Znáte nakladatelství Hejkal?
             Navštívili jste už někdy Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě?             Žádné komentáře:

             Okomentovat