Recenze: ZTRACENÉ MĚSTO (Alec Palmer)


Dobrodružný román z pohoří Sierra NevadaZa recenzní výtisk děkuji autorovi Alecu Palmerovi
Chci zakoupit e-knihu Ztracené město
(pozn.: vázaná je už vyprodaná)Spojení Indiana Jonese a Flynna Carsena v originálním prostředí a s trochou dávné historie. Tak by se dala popsat kniha Ztracené město, která mě svým tématem i stylem psaní naprosto nadchla.

Ocitáme se v současné Kolumbii, kde sledujeme hned několik postav z úplně odlišných prostředí. Jedná se o skupinku archeologů, kteří se vydávají prozkoumat Ztracené město, drogového bosse a vůdce odbojové skupiny a jeho nájemného zabijáka. Ti všichni se shodou okolností setkávají právě ve Ztraceném městě, kde se ale začínají dít divné věci, se kterými se každý z nich vypořádává po svém.

Skupina archeologů vedená doktorkou Jennifer Donovanovou konečně dostává grant a po dlouhých přípravách uskutečňují vysněné prozkoumání Ztraceného města. Jennifer se do projektu nadšeně vrhá, a to hlavně kvůli otci, který měl projekt jako životní sen, ale bohužel ho nestihl naplnit.

Zprvu nenápadnou postavou je také Denis Scott, kameraman patřící do archeologické expedice, který spolu s reportérkou Alyson přijíždí natočit dokument o Ztraceném městě. Při vypjatých situacích po příjezdu se ale stává nepostradatelným jak pro skupinu, tak pro starověké proroctví.

Mezi důležité postavy patří také Jameson. Nájemný zabiják, člověk bez minulosti, který si pamatuje jen posledních pět let svého života. Poté, co ukradne pro svého zaměstnavatele sošku, nevědomky spouští koloběh událostí. Nedopatřením se dostává do archeologické skupinky jedoucí do Ztraceného města, a protože se potřebuje skrýt, vydává se za pomocného dělníka.

Vincent a Escobar de la Rosa, dva bratři, každý úplně jiný, jeden drogový boss a vůdce odbojové skupiny snažící se oprostit Kolumbii od vlivu USA, druhý funguje jen jako pomocník, ale stará se spíše sám o sebe. I oni se podezřele hodně zajímají o taje Ztraceného města.

Důležití jsou také Kogiové, společenství lidí přetrvávajících ve své vesnici poblíž Ztraceného města bez všech moderních technologií, jen sami se sebou a matkou přírodou. Navazují na starověké kultury. Dávným proroctvím, které si předávají z generace na generaci, předpovídají právě přicházející události.

„Už před tisíciletími náš otec Seizánkwa předpověděl, že nastane čas, kdy se studnice otevřou a prastaré síly vtrhnou na svět, aby ho uvrhly do věčné noci. Zkáze mohou vzdorovat pouze tři muži: ten, který má temnotu v mysli, ten, který má temnotu v srdci a ten, který je s nimi spjatý. Ti muži budou mladší bratři nikoli starší a ty jsi jedním z nich." (Str. 174)

Kniha je vyprávěna hned z několika pohledů, a to zejména z pohledu Jamesona, Denise Scotta, kameramana patřícího do archeologické expedice a bratrů de la Rosa. Každý pohled nám ukazuje trošku jinou tvář Kolumbijského pralesa. Nejprve je každý z nich na opačném místě, postupem času se ale k sobě přibližují a v závěru knihy se všichni setkávají.

Velkým plusem knihy je množství historických informací o starověkých kulturách žijících zejména na území dnešní Kolumbie. A hlavně celkový spád a čtivost knihy.

Negativ je v knize minimum. Jediné co bych vytkla, je zdlouhavý začátek, plný popisů postav a okolí.

Ze začátku jsem se trošku ztrácela v množství postav. Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala v tom, kdo je kdo a co v knize znamená.

Většina přímých řečí, zejména týkající se drogové komunity, byla hodně nespisovná, někdy až vulgární, což je sice autentické, ale někoho to stejně jako mě může při čtení rušit.

Závěr knihy je překvapivý. Po celou dobu vlastně nevíme, co se stane a lze se jenom dohadovat, jak zastavit pradávné znovu probuzené zlo, a jestli všichni členové expedice přežijí. Nakonec jsem byla koncem překvapená, ale mile.
Kniha měla uzavřený konec, za což jsem ráda. Přesto by mě zajímalo, co se stalo s jednotlivými postavami a kam se jejich osudy budou ubírat dál.

Komu bych doporučila?
Kniha je v podstatě pro jakéhokoliv čtenáře.
Já sama tento žánr zrovna nevyhledávám, a přesto jsem si knihu moc užila. Takže nezáleží na oblíbeném žánru nebo pohlaví... Myslím, že si ji oblíbí každý.


Knižní obálka:
Ke knize se přesně hodí. Působí na mě tajemně a přesně takhle si představuji pohled na členy dobrodružné výpravy chystající se do džungle.

Anontace:
Kameraman Denis Scott se společně s reportérkou Alyson účastní expedice doktorky Donovanové do Ztraceného města – dávného indiánského osídlení, skrytého na srázných úbočích horského masivu Sierra Nevada de Santa Marta v Kolumbii. Ihned po příletu na místo se začnou dít zvláštní věci: prudká bouře ruší signál satelitních telefonů, někteří členové týmu za záhadných okolností umírají, navíc se zdá, že se v ruinách starodávného indiánského sídla potuluje něco co je smrtelně nebezpečné a prastaré jako toto místo samo. Expedice bude muset projít Ztraceným městem od jeho nejvyšších míst po nejhlubší jeskyně, aby odhalila odpovědi na otázky, které neustále víří kolem. A kdo postavil Ztracené město a čím ve skutečnosti je?

Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2011
Žánr: Dobrodružný román
Ze série: Scott & Rogers (1)
Počet stran: 360
Vazba: pevná

Žádné komentáře:

Okomentovat