Dystopická detektivka

Do Světa mezi řádky nám za účelem zrecenzování v projektu Podporujeme (začínající) české autory přišel recenzní výtisk Volba - Klíčový okamžik od autora Jakuba Trpiše, který nás oslovil. Tento výtisk je druhé vydání knihy Volba, které spatřilo světlo světa poprvé v roce 2012 a nyní se autor rozhodl dílo vydat s úpravami a změnou anotace tento rok znovu.Kniha má zajímavou obálku, u které ještě nemohu říct, zda se mi líbí nebo ne. Uvidíme po přečtení. 

Bylo velmi příjemným překvapením, když jsem knihu Volba - Klíčový okamžik otevřela a zjistila, že ji doplňují velmi jemné ilustrace v šedé barvě, které čtenáře zaujmou díky své jednoduchosti.
  


Je vidět, že autor se snažil, aby vzhled celkového textu byl perfektní a podařilo se. Velkým potěšením pro mě byl obsah, který u většiny knih již nenaleznete. A srovnání textu do bloku. Vyznívá to jako maličkost, kterou čtenář očekává v každé knize, že? Nenechte se pomílit. V každé to bohužel není a proto jsem natolik nadšená. 
Na první pohled mě zaujala anotace, která vyznívá dystopicky a to by mohlo být to pravé ořechové. :o) Posuďte sami a podívejte se na obsah, který k přečtení přímo vybízí. :o)


 

Volba - Klíčový okamžik - Jakub TrpišAnotace: 
„Zdá se mi o světě v plamenech. O jaderných bombách, které dopadají jedna za druhou a polykají města jako rakovina. O našem dožívání v podzemním krytu, kde se z nás pomalu stávají zvířata. Ty sny jsou tak živé. Bojím se, že se jednou budu chtít probudit a zjistím, že je pozdě.“

Tomáš je mladý muž v nejlepších letech. Ačkoliv se zdá, že mu nic neschází, upadá do stále větší deprese. V práci to s ním jde od desíti k pěti a po marných pokusech vzdává i snahu o opětovné sblížení se svou ženou Eliškou. Aby toho nebylo málo, pronásledují ho postapokalyptické sny plné beznaděje. Depresivní nálada ho opustí až v okamžiku, kdy se seznámí s podivínským psychologem Kohlem, který mu ukáže, jak být šťastným a lepším člověkem. To je ovšem jen začátek Tomášova příběhu, který nakonec vyústí ve strhující finále.

Kniha Volba je literárním debutem mladého českého autora Jakuba Trpiše. Prolínají se v ní prvky duchovní literatury, sci-fi, detektivky, psychologického i milostného románu. Poprvé vyšla v roce 2012. Příběh v sobě nese silné poselství, které může změnit život jednotlivce i celé společnosti.

Nakladatelství: J. Trpiš
Rok vydání: 2016
Žánr: Detektivky, Literatura česká
Počet stran: 216


Pro zajímavost dodávám anotaci i prvního vydání, která mě zaujala mnohem víc: 

PŘEDSTAVTE SI BUDOUCNOST. PŘEDSTAVTE SI, ŽE ŽÁDNÁ BUDOUCNOST NEEXISTUJE. Tým lidí se pokusí zvrátit to, kam dnešní společnost směřuje. Postupně odhalují, co mají oni jako jednotlivci, jako tým, i my jako lidstvo udělat, abychom hrozbě zabránili. Ve svých snech ji hlavní hrdina Tomáš vidí téměř každou noc. Lidé žijí jako krysy pod zemí a nad nimi zuří jaderná válka. Tomáš si brzy uvědomí, že mezi sny a dnešní realitou existuje jen tenká linie. Celý příběh vyústí ve strhující finále.

Co si o knize myslíte? Líbí se? 2 komentáře:

  1. Na knížku jsem poprvé narazila před pár týdny, tehdy jsem ji ovšem moc neregistrovala. Až teď, co se objevila u vás v projektu a musím říct, že vypadá hodně zajímavě :) Jinak by mě asi víc nalákala nová anotace, než ta původní.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já se přiznám, že jsem o knize i autorovi slyšela poprvé, ale anotace mě nalákala a kniha samotná také. :o) Tak uvidíme, jak na mě zapůsobí.

      Vymazat