Recenze: KAMENNÍ STRÁŽCI (Alec Palmer)


Dobrodružná výprava za záchranou světaZa recenzní výtisk děkuji autorovi Alecu Palmerovi.
Chci zakoupit knihu Kamenní strážci.Kamenní strážci jsou závěrečným dílem trilogie o badatelích Scottovi a Rogersovi. Tentokrát vyměnili Kolumbii a Saharskou poušť minulých dílů za Velikonoční ostrov a jezero Titicaca. Ani tentokrát není nouze o napětí, akci, dobrodružství a trochy historie. Celá série má, dá se říct, gradující tendenci a tenhle díl se svým epesním závěrem je rozhodně nejnapínavější a nejsilnější.

Po tragických událostech minulých dílů se hlavní hrdinové rozešli ve zlém. Sledujeme tak jejich snahu vrátit se do starých kolejí a opět obyčejně žít, ve vzdálenosti mnoha a mnoha kilometrů od sebe. Ani jednomu se ale nedaří, a tak když přijde nabídka na novém archeologickém výzkumu Eric „Jameson“ Rogers neváhá a pouští se do dobrodružství na Velikonočním ostrově. Denis Scott se do běžného života začleňovat nechce, stále je ve fázi truchlení, kterou nehodlá ukončit. Když je ale v podstatě donucen spolupracovat na zvláštním projektu na jezeře Titicaca, jeho apatie je upozaděna a opět se stává tím starým Denisem. Shodou náhod se nakonec setkávají, na osobní problémy ale není čas. Musí se totiž věnovat něčemu mnohem závažnějšímu – záchraně celého světa. A přitom se jako obvykle postavit padouchům.

Sledujeme dvě dějové linky. První z nich je z pohledu Denise Scotta, který se nedobrovolně ocitá na výzkumu na jezeře Titicaca, kde se setkává s dávnou známou Jennifer Donovanovou. Spolu s ní a s vědeckým týmem řeší náhlé navýšení hladiny jezera a jeho možné příčiny. Brzy si uvědomuje, že vysvětlení nejspíš nebude tak jednoduché.

Druhý pohled obstarává Eric Rogers, který se nachází na Velikonočním ostrově na archeologickém výzkumu. Vše se zdá v pořádku, dokud kolegyně Veronica nezačne odkrývat tajemství ostrova.

„Otevřela oči. Nebyla tma – ale světlo. Kousek od ní ležela baterka a vrhala strašidelné stíny na stěny vulkanického tunelu. Zvedla se na loktech a zjistila, že je pokrytá prachem a drobnými kamínky. Další se sypaly ze stropu.“ (Str. 307)
Samozřejmě jako vždy se do děje knihy zamotá i záporná skupina, snažící se rozluštit velkou záhadu o existenci prastarých civilizací. Tentokrát má ale hlava skupiny v zásadě ne tak špatný cíl, kterého je ale ochoten dosáhnout jakoukoli cestou. Boj dobra a zla se neobejde bez bojů a přestřelek, kterých je ale mnohem méně než v předchozích dílech.

Nejedná se jen o klasický dobrodružný příběh. Opět se zde vyskytuje velké množství historických údajů, které opravdu zajímavě popisují možnou existenci a přemisťování pradávných mnohonásobně vyspělejších civilizací než jsme my. Historie ostrova a jeho soch je skvěle propracovaná a ukazuje ucelený pohled, jak se mohlo vše odehrát.

„Virakoča byl panandským božstvem, které podle mnoha legend stvořilo slunce, měsíc, hvězdy, ostatní bohy a nakonec i lidstvo.  Nehrálo jen důležitou roli v panteonu Inků - podle jednoho z mýtů je dokonce jejich stvořitelem - ,ale i u ostatních jihoamerických kultur.“ (Str. 68)
Negativ je v knize minimu. Autor je v žánru zběhlý, což je znát, a já tak v podstatě nemám co vytknout. Možná jen trošku zdlouhavější začátek.

Na zajímavosti knize přidává i vysvětlení, co je fikce a co fakta, které autor dokázal tak dobře spojit, že v podstatě není možné je odlišit. Je naprosto možné, že by se něco takového mohlo skutečně stát.

Komu bych doporučila?
Stejně jako předchozí dva díly, i tenhle bych doporučila v podstatě komukoliv. Může se jednat o milovníka dobrodružství, historie, nebo třeba exotických míst, každý si přijde na své.


Knižní obálka:
Obálce není co vytknout. Velikonoční sochy evokující místo, do kterého je příběh zasazen, i dva badatelé vystihují budoucí dění knihy dokonale.Anontace:
Posvátné jezero Titicaca se rozlije, tisíce lidí zahynou. Členové vyšetřovacího týmu Jennifer Donovanová a  Denis Scott zjistí, že pod hladinou je cosi neobvyklého. Stopy vedou až na tajemný Velikonoční ostrov. Zde se skrývá dávné tajemství, které je tak mocné, že může obrátit naruby celou historii lidstva. A  mnozí, aby je získali, se nezastaví před ničím…

Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2016
Žánr: Dobrodružný román
Série: Scott & Rogers (3)
Počet stran: 424
Vazba: vázaná s přebalemŽádné komentáře:

Okomentovat